Koniec władzy Viktora Orbana? Zaskakujący sondaż na Węgrzech!

Jak wynika z badania ośrodka Publicus, większość obywateli Węgier jest niezadowolona z sytuacji w kraju. Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-19 grudnia, a więc już po przyjęciu 12 grudnia przez parlament nowelizacji kodeksu pracy, przeciwko której protestowano w następnych dniach.

   

Badanie pracowni Publicus wykazało, że o ile jeszcze w listopadzie 53 proc. ankietowanych twierdziło, że są raczej niezadowoleni z sytuacji w kraju, to w grudniu odsetek ten wynosił już 64 proc. Ponadto w ciągu zaledwie miesiąca znacznie zmalał odsetek Węgrów deklarujących, że są raczej zadowoleni z sytuacji w kraju. Spadł on z 41 proc. w listopadzie do 30 proc. w grudniu.

Nie wiadomo jednak, czy wyniki sondażu ośrodka Publicus okażą się jakimś prognostykiem dla zmian na scenie politycznej Węgier, w których od 2010 roku premierem nieprzerwanie jest Viktor Orban.

   

Jak na razie bowiem, mimo wzrostu niezadowolenia obywateli z obrotu spraw w kraju, poparcie dla partii politycznych prawie się nie zmieniło.

Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższy weekend, konserwatywny Fidesz premiera Viktora Orbana poparłoby 23 proc. respondentów, czyli największa grupa ankietowanych. Natomiast na Węgierską Partię Socjalistyczną i narodowy Jobbik głosowałoby po 9 proc. badanych. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 3 proc. poparcia. Bardzo wysoki jest przy tym odsetek osób, które są niezdecydowane, na które ugrupowanie oddać głos. Wynosi on aż 50 proc. Węgrów posiadających prawa wyborcze.

   
     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News