Kostka brukowa to bardzo trwały materiał, który służy do wykańczania podjazdów i nawierzchni na podwórku. Jest odporna na obciążenie, więc może służyć przez wiele lat. Sklepy budowlane oferują różne rodzaje kostki, więc każdy klient może wybrać kształt i kolor, jaki mu pasuje. Niestety ostre słońce, wysokie/niskie temperatury, opady i inne niesprzyjające czynniki atmosferyczne pogarszają estetykę materiału. Traci kolor, a zabrudzenia pojawiają się na nim z łatwością. Tymczasem sposób na odświeżenie kostki brukowej jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy farba, pędzelek i chwila wolnego czasu. Odmalowana betonowa powierzchnia będzie jak nowa.
O czym należy pamiętać przed malowaniem kostki brukowej?
Głównie o wyczyszczeniu całej powierzchni. Pozbądź się większych paprochów, piasku, liści, plam z oleju itp. Ponadto wykasuj chwasty wyrastające spomiędzy kostki, ponieważ one też mogą stanowić przeszkodę podczas nakładania farby. Większość nieczystości usuniesz przy pomocy myjki ciśnieniowej. Na tłuste plamy lepiej zastosuj fachowe detergenty.
Do malowania kostki użyj impregnatu (koloryzującego lub bezbarwnego) lub farby do betonu. Nawierzchnia potraktowana pierwszym ze środków jest lepiej zabezpieczana przed czynnikami pogodowymi. Bezbarwny impregnat nie zmieni koloru kostki, natomiast koloryzujący, już tak. Oba mają cechę wspólną – ochronią kostkę przed nadmiarem wody i nieczystościami, które mogą przenikać w głąb jej struktury. Impregnat sprawi, że nawet 10-letnia kostka odzyska piękny wygląd i odporność.
Z kolei farby do betonu nadadzą jej nowy kolor i połysk. Zostawią też grubszą warstwę na powierzchni. Najlepiej stosować farby odporne na opady czy działanie promieni UV.
Malowanie kostki brukowej. Jak wygląda?
Potrzebujesz wałka lub pędzla, a także impregnatu lub farby. Malowanie wykonuj w suche i bezwietrzne dni (najlepiej o temp. 10 – 25 st. C.).
Najpierw zajmij się impregnatem. Jeśli ma postać nierozcieńczoną, musisz go starannie wymieszać. Wałkiem lub pędzlem aplikuj substancję na kostkę, ale niezbyt grubą warstwę. Rozprowadzaj ją równo, nie omijając brzegów, kątów i zakamarków.
Jeśli pierwsza powłoka jest nałożona, poczekaj, aż wyschnie (zwykle po kilku-kilkunastu godzinach, przy sprzyjającej pogodzie) i nanieś impregnat/farbę po raz drugi. Wtedy nawierzchnia będzie miała wyrazistszy kolor.
Ważne! Kilka tygodni po malowaniu nie używaj myjki ciśnieniowej, bo może ona uszkodzić nałożone przez ciebie warstwy.