Kotula: Wyższy wiek emerytalny mężczyzn to dyskryminacja. Będą zmiany?

Katarzyna Kotula z Lewicy o wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. To dyskryminacja
fot. screen YouTube / Janusz Jaskółka

Wiek emerytalny był jednym z głównych tematów minione kampanii wyborczej przed wyborami do polskiego parlamentu. Prawo i Sprawiedliwość podkreślało, że jest gwarantem pozostawienia obecnych progów przejścia na emeryturę (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet) na niezmienionym poziomie. W poniedziałek, 29 stycznia, minister ds. równości Katarzyna Kotula zabrała głos w tej sprawie. Czy wiek emerytalny zostanie zrównany? „To dyskryminacja” – podkreśla polityk Lewicy.

REKLAMA

Pod koniec 2023 roku do Sejmu wpłynął projekt zmian, według którego kobiety mogłyby przejść na emeryturę po 38 latach składkowych, a mężczyźni po 43 latach składkowych. Projekt ustawy to zobowiązanie, podpisane przez poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego w czerwcu ub. r. Obecnie w Polsce obowiązuje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wielu uważa, że możliwość przejścia kobiet na emeryturę o pięć lat wcześniej, niż w przypadku mężczyzn, to jawna dyskryminacja. Niekonsekwencję w tej kwestii próbowano wytknąć Katarzynie Kotuli z Lewicy, która do tej pory skupiała się raczej na prawa kobiet. Minister ds. równości przyznała jednak w poniedziałkowym wywiadzie dla RMF24, że nierówny wiek przejścia na emeryturę to dyskryminacja i należy się zastanowić nad tym, jak to rozwiązać.

Nowa minister ds. równości Katarzyna Kotula o wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn. „To dyskryminacja. (…) Trzeba się zastanowić, jak to rozwiązać”

Wyjaśniła przy tym, że rząd Donalda Tuska i nowa koalicja rządząca nie zamierzają w najbliższym czasie reformować systemu emerytalnego w tym zakresie. W wywiadzie dla RMF24 podkreśliła jednak, że w kolejnych latach działania jej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będą się skupiały na jego przebudowie.

REKLAMA

W rozmowie ze stacją minister ds. równości stwierdziła, że „za kilka lat ten temat wróci i będzie się trzeba zastanowić w obliczu zmian demograficznych, jak należałoby tę kwestię rozwiązać, w którą stronę należałoby równać wiek emerytalny”.

Czy jesteście za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn? Należałoby równać do 60 lat, czy 65 lat? A może wyznaczyć pośredni wiek przejścia na emeryturę, np. 63 lat?

Podziel się: