Kraj chce zakazać promocji LGBT+. Nawet do pięciu lat więzienia!

5 lat więzienia za promocję LGBT+. Seks homoseksualny nielegalny w Ghanie
fot. Pixabay

Surowe prawo karzące za uczestnictwo w grupach LGBT+ lub identyfikowanie się jako osoba LGBT+ może być niedługo surowo karane w Ghanie. Ten zachodnioafrykański kraj chce wtrącać do więzienia osoby, które organizują lub finansują grupy aktywistów walczących o prawa gejów, lesbijek, biseksualistów, itd. Aby ustawa weszła w życie, musi podpisać ją prezydent.

REKLAMA

W Afryce panuje zgoła odmienny klimat dla homoseksualistów oraz inne mniejszości seksualne, niż ma to miejsce w Europie. Jak donosi brytyjskie BBC – ostatnim przykładem afrykańskiego państwa wprowadzającego przepisy anty-LGBT jest Ghana.

Tamtejszy parlament przyjął projekt ustawy, który karze aktywistów, organizatorów lub podmioty albo osoby finansujące grupy LGBT+ więzieniem! Jeżeli przepisy wejdą w życie, takie osoby mogą zostać skazane na karę nawet 5 lat pozbawienia wolności. W parlamencie rozważano także lżejszy wariant kary, tj. reedukację i prace społeczne, ale prawodawcy odrzucili tę wersję przepisów, stawiając na bezwzględne kary więzienia.

REKLAMA

Ustawę poparły dwie największe formacje polityczne Ghany. Kraj uchodzi za bardzo konserwatywny. Zanim jednak przepisy będą miały szansę zaistnieć, podpisać musi je prezydent Nana Akufo-Addo. Ten zaś nie pozostawia sobie ostatniego słowa – zadeklarował, że podpisze ją tylko, jeżeli zgodzi się na to większość Ghańczyków.

Nie jest to jednak jedyne prawo, które uderza w osoby LGBT+. W kraju już od dawna zakazany jest seks homoseksualny. Za współżycie ze sobą dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet grozi kara trzech lat pozbawienia wolności!

REKLAMA

W Ghanie chcą zakazać aktywizmu LGBT+. Za seks homoseksualny grozi tam więzienie!

Organizacja Amnesty International ostrzegła, że najnowsza ustawa „stanowi poważne zagrożenie dla podstawowych praw i wolności” osób LGBTQ+. Choć stosunki homoseksualny były tam dotychczas zakazane, aktywizm pozostawał nietknięty, co stwarzało okazję do debaty nad surowym prawem.

Aktywiści LGBT+ obawiają się teraz „polowania na czarownice”. Część twierdzi, że będzie musiała ukrywać się przed represjami ze strony państwa, jeżeli ustawa o zakazie promocji LGBT+ wejdzie w życie.

REKLAMA

„Jeśli Human Sexual Rights and Ghanaian Family Values Bill stanie się prawem, zaostrzy strach i nienawiść, może podżegać do przemocy wobec współobywateli Ghany i negatywnie wpłynie na wolność słowa, swobodę przemieszczania się i wolność zrzeszania się” – powiedziała Winnie Byanyima, szefowa organu ONZ zajmującego się walką z AIDS.

Podziel się: