REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościKraj przygotowuje się do zmiany prawa. Zalegalizują małżeństwa z dziećmi

Kraj przygotowuje się do zmiany prawa. Zalegalizują małżeństwa z dziećmi

fot. Pixabay

Możliwe będzie zawieranie małżeństw z dziewczynkami, które skończą zaledwie 9 lat, a jednocześnie kobiety stracą wiele praw, związanych z rozwodem, dziedziczeniem oraz wychowaniem dzieci. Do tak drastycznych reform przygotowuje się parlament Iraku. Obecnie w kraju rządzą konserwatywne partie muzułmańskich Szyitów. Jeżeli projekt przepisów zostanie uchwalony, będzie to pierwsza ich zmiana od 1959 roku.

REKLAMA

Iracki rząd zamierza wprowadzić bardziej surowe prawa dla kobiety, a jednocześnie umożliwić mężczyznom żenienie się z małym dziewczynkami. Tak zwany „wiek zgody” ma zostać obniżony nad Eufratem i Tygrysem do zaledwie 9 lat. Obecny stan prawny reguluje Ustawa nr 188 z 1959 roku. Rządzące w Iraku partie szyickie są gotowe do przegłosowania nowelizacji w każdej chwili.

Jeżeli prawo zostanie uchwalone, Irak będzie krajem z najniższym wiekiem zgody na małżeństwo na świecie. Obecnie najniższym wiekiem zgody jest 13 lat i obowiązuje on w sąsiednim Iranie. W Polsce jest to 15 lat.

Irak chce zmniejszyć minimalny wiek małżeństwa do 9 lat dla chłopców i dziewczynek. Amnesty International alarmuje

To jednak nie całość zmian, które planują wdrożyć iraccy rządzący. Jak donosi brytyjski „The Telegraph” – projekt nowych przepisów zakłada także pozbawienie kobiet praw do rozwodu, dziedziczenia oraz praw związanych z opieką nad dziećmi.

REKLAMA

„[Poprawki] zniosłyby obecny minimalny wiek małżeństwa 18 lat zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców, otwierając drogę do małżeństw dzieci, a także pozbawiając kobiety i dziewczęta ochrony w zakresie rozwodu i dziedziczenia” – wyjaśnia obserwator Amnesty International w Iraku, Razaw Salihy.

Iracki Federalny Sąd Najwyższy orzekł już, że planowane poprawki są zgodne z konstytucją kraju. Projekty przepisów są w dużej mierze oparte na prawie szariatu, którego ramy wyznacza święta księga Islamu – Koran.

Podobne zmiany iraccy politycy forsowali poprzednio w 2014 i 2017 roku, jednak wówczas prawo nie zostało uchwalone ze względu na sprzeciw społeczny.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA