REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościKraj przygotowuje się do zmiany prawa. Zalegalizują małżeństwa z dziećmi

Kraj przygotowuje się do zmiany prawa. Zalegalizują małżeństwa z dziećmi

fot. Pixabay

Możliwe będzie zawieranie małżeństw z dziewczynkami, które skończą zaledwie 9 lat, a jednocześnie kobiety stracą wiele praw, związanych z rozwodem, dziedziczeniem oraz wychowaniem dzieci. Do tak drastycznych reform przygotowuje się parlament Iraku. Obecnie w kraju rządzą konserwatywne partie muzułmańskich Szyitów. Jeżeli projekt przepisów zostanie uchwalony, będzie to pierwsza ich zmiana od 1959 roku.

REKLAMA

Iracki rząd zamierza wprowadzić bardziej surowe prawa dla kobiety, a jednocześnie umożliwić mężczyznom żenienie się z małym dziewczynkami. Tak zwany „wiek zgody” ma zostać obniżony nad Eufratem i Tygrysem do zaledwie 9 lat. Obecny stan prawny reguluje Ustawa nr 188 z 1959 roku. Rządzące w Iraku partie szyickie są gotowe do przegłosowania nowelizacji w każdej chwili.

Jeżeli prawo zostanie uchwalone, Irak będzie krajem z najniższym wiekiem zgody na małżeństwo na świecie. Obecnie najniższym wiekiem zgody jest 13 lat i obowiązuje on w sąsiednim Iranie. W Polsce jest to 15 lat.

Irak chce zmniejszyć minimalny wiek małżeństwa do 9 lat dla chłopców i dziewczynek. Amnesty International alarmuje

To jednak nie całość zmian, które planują wdrożyć iraccy rządzący. Jak donosi brytyjski „The Telegraph” – projekt nowych przepisów zakłada także pozbawienie kobiet praw do rozwodu, dziedziczenia oraz praw związanych z opieką nad dziećmi.

REKLAMA

„[Poprawki] zniosłyby obecny minimalny wiek małżeństwa 18 lat zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców, otwierając drogę do małżeństw dzieci, a także pozbawiając kobiety i dziewczęta ochrony w zakresie rozwodu i dziedziczenia” – wyjaśnia obserwator Amnesty International w Iraku, Razaw Salihy.

Iracki Federalny Sąd Najwyższy orzekł już, że planowane poprawki są zgodne z konstytucją kraju. Projekty przepisów są w dużej mierze oparte na prawie szariatu, którego ramy wyznacza święta księga Islamu – Koran.

Podobne zmiany iraccy politycy forsowali poprzednio w 2014 i 2017 roku, jednak wówczas prawo nie zostało uchwalone ze względu na sprzeciw społeczny.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA