REKLAMA
ShareInfo.plPoradyKrocionogi szybko znikną z twojego domu. Zastosuj 1 prosty trik

Krocionogi szybko znikną z twojego domu. Zastosuj 1 prosty trik

krocionóg
fot. screen Youtube / Reid Park Zoo

Jesienią nie tylko myszy lgną do naszych domów. Schronienia przed zimą szuka tam wiele insektów, pajęczaków czy innych osobników. Wśród stawonogów najbardziej rozpoznawalne są krocionogi, które też chętnie odwiedzą nasze cztery kąty. Nie tylko wygląd, ale i zapach tych stworzeń wzbudza wstręt u wielu ludzi. Jak rozpoznać krocionogi i pozbyć się ich z domu? Sprawdź!

REKLAMA

Jak wyglądają krocionogi?

Krocionogi należą do grupy stawonogów. Mają dużą ilość nóg i stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Długość osobników wynosi od 2 do 47 mm. Mają podłużne i cylindryczne ciało, zazwyczaj o ciemnym zabarwieniu. Osłania je bardzo wytrzymały pancerz. Ciało krocionogów złożone jest z wielu członów – każdy z nich posiada 2 pary odnóży. Stawonogi mają oczy, parę czułków i gryzący aparat gębowy. Poruszają się ospale, a kiedy poczują niebezpieczeństwo, skręcają się w kłębek i udają nieżywe. Często chowają się szczelinach, zakamarkach czy wyrytych w glebie dziurkach.

Inwazja krocionogów w domu – jak je zwalczyć?

Robaczki te preferują wilgoć. Jesienią tłumnie wkraczają do mieszkań, chcąc przetrwać najzimniejszą porę roku. Często szturmują łazienki, piwnice czy kuchnie, szczególnie w obszarach wycieków. Gdy zauważysz stawonogi w budynku, zacznij szybko działać.

Walkę z niechcianymi lokatorami możesz stoczyć przy pomocy chemicznych środków ze sklepu. Spryskaj nimi posadzki, zespolenia ścian i wejścia do domu. To rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę – jest toksyczne. Aby pozbyć się krocionogów, można też nastawić na nie lepy lub inne pułapki.

REKLAMA

Aby nie walczyć z plagą krocionogów w domu, można się przed nimi uchronić. Wystarczy utrzymywać czystość i porządek. Należy zamykać kontenery na śmieci i często je opróżniać. Ważne jest też wietrzenie pokojów – nadmiar wilgoci tylko przyciąga osobniki. Szczeliny czy pęknięcia w ścianach trzeba jak najszybciej uzupełnić, bo to przez nie robaczki mogą wkraczać do mieszkania.

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA