Owoce doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju wypiekach. One z kolei stają się bogatsze zarówno pod względem smakowym, jak i odżywczym. Sernik wiele zyska, gdy wkomponujesz do masy twarogowej świeże śliwki. Te owoce są teraz pełne smaku i można je kupić nawet na osiedlowym targowisku za grosze. Na tradycyjny deser z owocowym akcentem każdy spojrzy przychylnym okiem i na pewno będzie chciał go spróbować. W końcu śliwki to niecodzienny dodatek to serowego wypieku. Przyzwyczailiśmy się, że zazwyczaj goszczą w nim brzoskwinie, rodzynki czy truskawki. Tym razem będzie nieco inaczej, ale nadal pysznie.
Śliwki nie są z reguły kojarzone z sernikiem. Częściej wzbogacają ciasta czekoladowe, ucierane czy kruche. Sernik co prawda może się bez nich obejść, ale miło czuć śliwkę podrasowaną cynamonem w serowej masie. To połączenie zasługuje je na owacje. Koniecznie wypróbuj,
Jak zrobić sernik ze śliwkami? Przepis krok po kroku
Składniki:
Na spód:
120 g masła,
170 g mąka pszenna,
pół łyżeczki proszku do pieczenia,
80 g cukru,
3 łyżki kakao.
Masa serowa:
150 g cukru,
250 g sera ricotta,
500 g twarogu na sernik,
1 torebka budyniu śmietankowego,
2 jajka.
Dodatkowo:
pół kg śliwek węgierek,
trochę cynamonu (można pominąć).
Wykonanie:
Wszystkie produkty na spód umieszczamy w naczyniu i rozcieramy w palcach na kruszonkę. Oddzielamy 1/2 porcji i wsadzamy ją do chłodziarki.
Okrągłą blachę wykładamy pergaminem. Układamy na dnie resztę ciasta i przyciskamy na placek. Wkładamy go do piekarnika i pieczemy przez 15 min w 180°C.
Twaróg i pozostałe składniki na masę serową ucieramy robotem, ale nie za długo (gdy powstanie jednolita masa, kończymy pracę).
Rozkładamy ją na wypieku w tortownicy, a na powierzchni umieszczamy połówki śliwek bez pestek (skórką do dołu). Owoce oprószamy cynamonem (opcjonalnie).
Deser obrzucamy schłodzoną kruszonką i pieczemy w 175°C przez godzinę. Sernik studzimy w piecu przy lekko otwartych drzwiczkach.