Aleksander Kwaśniewski
Fot. Flickr

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu ukraińskiej agencji Ukrinform, w którym wypowiedział się na temat wojny w Ukrainie. Stwierdził, że jego zdaniem „obecnie pokojowe rozwiązanie problemu jest niemożliwe”.

Aleksander Kwaśniewski otwarcie przyznał, że „nigdy nie miał złudzeń, że Putin chce mieć Ukrainę pod całkowitą kontrolą”. – Już w 2002 roku, podczas długiej rozmowy na Kremlu, powiedział, że jego strategicznym celem jest odbudowa wielkiej Rosji – stwierdził były prezydent.

– Przyznam jednak szczerze: wydawało mi się, że Putin jest pragmatykiem i nie zaatakuje Ukrainy, bo wyglądałoby to na szaleństwo. Ale poszedł na to. Putin popełnił historyczny błąd, którego cena dla Rosji będzie ogromna – ocenił polityk w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform.

Kwaśniewski dodał, że wojna w Ukrainie może być długa i wyczerpująca. Jego zdaniem Putin nie chce jej przegrać, a jedynie będzie zmieniał nasilenie działań wojennych. Trudno mu też uznać, że mogłoby dojść do ustępstw.

– Nie wierzę, że Putin jest gotowy na ustępstwa i powrót do sytuacji sprzed 24 lutego w warunkach, w których Rosja jest już obecna na południu. Jednocześnie nie wyobrażam sobie żadnego polityka ukraińskiego, który zacząłby mówić o jakichkolwiek ustępstwach terytorialnych wobec Rosji. Dlatego pokojowe rozwiązanie problemu jest dziś całkowicie niemożliwe – zaznaczył Kwaśniewski.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę