REKLAMA
ShareInfo.plPoradyKwitnie do października. Posadź, a każdy spojrzy na twój ogród

Kwitnie do października. Posadź, a każdy spojrzy na twój ogród

Dzielżan jesienny
fot. screen Youtube / Garden Box

Jesienią ilość kwiatów na rabatach drastycznie spada. Niestety, po lecie większość roślin kończy z kwitnieniem i powoli szykuje się cichego sezonu jesienno-zimowego. Nie pozwól, by twoim grodzie zapanowała nuda. Przydomowe siedlisko może przyozdabiać dzielżan jesienny. Daj mu szansę, a nie pożałujesz. To naprawdę przepiękna i łatwa w uprawie roślina.

REKLAMA

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) to wielosezonowa roślina z gatunku astrowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Północna – naturalnie porasta tam obszary niedaleko wód, podmokłe łąki i inne wilgotne obszary.

Osiąga ok. 60-150 cm wysokości (konkretna zależy od gatunku). Ma owalne liście w kolorze ciemnej zieleni i prężne jak strzała łodygi. Kwitnie dość długo, od drugiej połowy lata, aż do jesieni. To dobra wiadomość dla wszystkich ogrodników, którzy chcieliby podziwić wspaniałą roślinność obok swojego domu nawet po sezonie. Jesienią, jak wiadomo, kwiatów jest o połowę mniej w każdym ogrodzie.

Kwarty dzielżanu mają ostre, słoneczne odcienie – zazwyczaj czerwone, pomarańczowe i żółte. Nasze babcie z pewnością rozpoznałyby tę roślinę na obrazku. Na wsiach w ogrodach przy domu jest ich nieraz mnóstwo. Są jak malutkie słoneczniki.

REKLAMA

Dzielżan jesienny – uprawa i wymagania

Dzielżan nie ma zbyt wyolbrzymionych potrzeb. Zapewnij mu żyzne i jasne stanowisko, konieczne wilgotne. Gleba nie powinna być zbita. Pożądany odczyn kwasowości powinien wynosić 6-7 pH. Rośliny tej nie tak od razu wykończą szkodniki. Warto na bieżąco obrywać przekwitłe kwiaty. Dzięki temu wkrótce pojawią się nowe, a roślina ożyje.

Chociaż wytrzyma ona atak wielu patogenów, to ślimaki niestety mogą ją wykończyć. Zwłaszcza że oba dary natury preferują wilgoć. Aby zabezpieczyć uprawy przez mięczakami, warto rozrzucić dookoła sadzonek np. rozdrobnione skorupki jajek.

Po I przymrozkach nieznacznie przytnij łodygi rośliny. Dzięki temu ochronisz ją przed chorobami. Dodatkowo rozmieść ściółkę na glebie. Wykorzystaj np. słomę czy liście. Warstwa powinna mieć ok. 5-10 cm grubości. Korzenie będą wytrzymalsze, więc mrozy nie zniszczą ich tak łatwo.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA