Lampa solarna nie świeci? Usuń to, a od razu zacznie działać

lampy solarne w ogrodzie
fot. screen Youtube / The Best Five

Zwolennicy odnawialnych źródeł energii mają do dyspozycji lampy solarne. W ostatnich latach zyskały dużą popularność i zwykle zostają umieszczone na tarasie czy w ogrodzie, gdzie poprawiają widoczność m.in. ścieżki. Tego typu lampki ładowane są promieniami słonecznymi, w związku z tym nie pobierają prądu i pozwalają oszczędzić. Niestety, zdarza się, że akcesoria po pewnym czasie gasną i nie chcą świecić, choć mogą. Poznaj przyczyny problemu i dowiedz się, jak go rozwiązać.

REKLAMA

Jak „obudzić” lampę solarną? Dzięki temu znów zaświeci

W pierwszej kolejności oceń czy panel słoneczny jest ustawiony poprawnie. W ciągu dnia powinien mieć nieograniczony dostęp do promieni słonecznych. Lampa znajdująca się w cieniu lub między dużymi krzewami, które blokują dojście słońca, nie zgromadzi adekwatnej dawki energii. Dodatkowo oszacuj kondycję akumulatora. Może się rozładował i lampce nie starcza mocy, by się zapalić?
Czasami przyczyna leży po stronie żarówki LED, która jest zepsuta. Należałoby ją wyjąć i na jej miejsce wstawić nową.

Czytaj także:  Nabłyszcza okna i nie zostawia smug. Już zawsze będę go używać

Jak rozwikłać problem?

Panel solarny ustaw w słonecznym miejscu, aby przez minimum kilka godzin dziennie mógł się ładować. Jeśli stale znajduje się w cieniu, przestaw go w widniejszy obszar.

Nie zapomnij też usunąć z panelu ewentualnych zanieczyszczeń, ponieważ ich nadmiar często uniemożliwia przyswajanie optymalnej ilości „paliwa”. Najczęstszym powodem nieczynnej lampy solarnej jest rozładowany akumulator. Dlatego przypnij gadżet do źródła zasilania lub skieruj go w stronę słońca, aby się naładował i znów oświetlał teren nieopodal domu.

REKLAMA

Podjęcie którejś z powyższych prób ratunkowych powinno pomóc rozwiązać problem z nieświecącą lampą solarną. Jeśli jednak nie daje ona za wygraną i mimo działań nie chce się zapalić, zerknij na wskazówki od producenta umieszczone na opakowaniu czy dołączone w osobnej ulotce. Możesz też ustalić przyczynę u źródła, telefonując do wytwórcy.

Czytaj także:  Trudno oderwać od niej wzrok. Zasłoni puste sfery w ogrodzie