szczepienie dzieci
fot. dreamstime

Największe tuzy medycyny z Portugalii – 27 portugalskich lekarzy – wezwało tamtejszy rząd do zaprzestania podawania preparatów przeciw COVID-19 dzieciom. Lekarze uznali, że szczepionki są bezskuteczne w walce z narastającą falą zakażeń wariantem Omicron wśród najmłodszych. A co za tym idzie, dalsze szczepienia w tej grupie wiekowej nie mają najmniejszego sensu. Swój postulat przedstawili w liście otwartym – donosi polsatnews.pl.

Dr Jorge Amil, odpowiedzialny za sekcję pediatrii w Izbie Lekarskiej (OM) oraz inni sygnatariusze listu uważają, że szczepienie dzieci jest „bezzasadne”. Chodzi oczywiście o podawanie preparatów przeciw COVID-19, celem walki z wariantem Omicron, które – zdaniem sygnatariuszy – są bezskuteczne w walce z nowym szczepem koronawirusa.

„W obecnej sytuacji, naznaczonej rekordowymi zakażeniami, rozsądnym byłoby ponowne przeanalizowanie tego, czy warto kontynuować szczepienia dzieci” – ocenił dr Amil.

Dr Amil wskazał, że z jego opinią zgadza się szereg specjalistów z dziedziny medycyny – m.in. pediatrzy, wirusolodzy, kardiolodzy oraz interniści. „Czego obecnie jesteśmy pewni na temat szczepionek pediatrycznych, to tego, że nie powstrzymały one notowanej obecnie ogromnej liczby zakażeń koronawirusem” – zauważył.

Akcja szczepień dzieci trwa w Portugalii od grudnia. Preparat przeciwko COVID-19 jest podawany dzieciom w wieku 5-11 lat. Do tej pory zaszczepiono ponad 300 tys. dzieci. Stanowi to ok. 47% wszystkich osób w tej kategorii wiekowej.

Śmierć 6-latka po szczepionce? Trwa śledztwo

Jak przypomina telewizja RTP – otwarty list lekarzy pojawia się krótko po śmierci 6-latka, który zmarł nagle w Lizbonie. Chłopiec zaledwie kilka dni wcześniej został poddany szczepieniu przeciw COVID-19.

10-milionowa Portugalia – mimo 90% poziomu wyszczepienie populacji – wciąż notuje rekordowe poziomy liczby zakażeń w kraju. W środę było to 65 tys. przypadków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę