REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościLikwidacja CBA. Rada Ministrów podjęła dziś ostateczną decyzję

Likwidacja CBA. Rada Ministrów podjęła dziś ostateczną decyzję

Koniec CBA
fot. cba.gov.pl

Rząd podjął we wtorek ostateczną decyzję ws. likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po niemal dwóch dekadach działania agencja przestanie istnieć. W miejsce CBA powstanie CBZK – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, które jednak nie będzie odrębną służbą, ale wydziałem w ramach policji. „Nikt z nas nie ma wątpliwości, że to, co działo się z tą służbą przez ostatnie lata, było drwiną z misji, do której była powołana” – podsumował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała we wtorek o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego na wniosek szefa MSWiA, Tomasza Siemoniaka.

Premier Donald Tusk stwierdził później, że CBA przez lata nie była wykorzystywana do tego, do czego została powołana, co było – jak ocenił – „drwiną z jej misji”.

„Wszyscy w Polsce mieli coraz bardziej przygnębiające wrażenie, że instytucja powołana do walki z korupcją tak naprawdę kryła władzę i raczej zajmowała się opozycją” – powiedział polski premier, cytowany przez polsatnews.pl.

Tusk przypomniał, że CBA została powołana do życia przede wszystkim po to, aby „patrzeć na ręce władzy”. „Została zdeprawowana przez naszych poprzedników. Pracowaliśmy długo nad zmianami, które zlikwidują zło, które rozpleniło się w tej instytucji” – wyjaśnił szef rządu.

REKLAMA

Zapowiedział, że minister spraw wewnętrznych i administracji przygotował zmianę, która ma sprawić, że państwo stanie się „skuteczne w ściganiu korupcji”, a zamiast opozycją ma zająć się działaniami władz.

Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji CBA. Ponad 1000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych trafi do policji, KAS i ABW

Zgodnie z projektem ustawy – po likwidacji agencji zadania CBA ma przejąć nowo utworzony pion antykorupcyjny polskiej policji, który przyjmie nazwę Centralnego Biura Zwalczania Korupcji. Przeniesionych zostanie tam 950 funkcjonariuszy oraz 200 pracowników cywilnych. Ponadto znajdzie się tam jeszcze 300 funkcjonariuszy, przeniesionych z innych wydziałów policji.

Co z resztą pracowników i funkcjonariuszy, którzy są zatrudnieni przez CBA? Około 150 osób zostanie przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej, zaś kolejne 200 osób zostanie oddelegowane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – informuje polsatnews.pl.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA