Popularność lilii zyskała status ogólnoświatowy. Nikogo raczej nie powinien dziwić ten fakt. Są łatwe w uprawie i pięknie ozdabiają ogród. Mają okazałe, barwne kwiatostany, które przyjemnie pachną. Lilie są wysokie, więc nie trzeba szukać ich między źdźbłami trawy. Pomarańczowe, różowe czy białe kielichy widać z dużej odległości. Gdy przekwitną, warto wykonać 1 prosty zabieg. Dzięki temu za rok roślina będzie wyglądać jeszcze piękniej.
Lilia występuje w wielu gatunkach i różnią się one między sobą np. długością kwitnienia. Odmiana ogrodowa przeważnie kwitnie od 2 do 3 tygodni. Jeśli chcesz, by rośliny te dekorowały przydomową działkę przez całe lato, zasadź kilka odmian. Gdy jedne przekwitną, kolejne będą dopiero rozkwitać.
Rośliny lubią stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gleba pod uprawę powinna być użyźniona, wilgotna i przepuszczalna. Będą słabo rosnąć się na ziemi o odczynie zasadowym. Idealne jest dla nich pH kwaśne. Susza niekorzystnie wpływa na kwiaty. Mogą one błyskawicznie osłabnąć.
Lilie przekwitają. Co robić?
Gdy rośliny przekwitną, trzeba jak najszybciej pozbyć się uschniętych liści i przekwitłych kwiatostanów. Liści w żywym kolorze nigdy nie należy usuwać, podobnie jak zielonkawych łodyg – one powinny zostać nietknięte, aż do później jesieni, chyba że wcześniej same zmarnieją. Wtedy można je podciąć nisko przy glebie i nie podlewać już sadzonki zbyt często.
Cebulki lilii mogą przezimować w ziemi, bo z reguły są odporne na mróz. Ale chcąc mieć pewność, że przetrwają one sezon zimowy w gruncie, można osłonić rabatę np. słomą. Jednak cebulki lilii orientalnej trzeba wykopać przed nadejściem zimy – one nie przetrwają ekstremalnie niskich temperatur.