REKLAMA
ShareInfo.plPoradyLiście kwiatów doniczkowych żółkną? Brakuje im 1 składnika

Liście kwiatów doniczkowych żółkną? Brakuje im 1 składnika

roślina z żółtymi liśćmi
fot. screen Youtube / Mac Paverick

Niekiedy, pomimo starannej pielęgnacji liście roślin doniczkowych stają się żółte. Jest to kluczowy sygnał, że kwiat prosi o pomoc. Sprawdź, co w głównej mierze odpowiada za to zjawisko.

REKLAMA

Dlaczego liście kwiatów doniczkowych żółkną? Kilka możliwych przyczyn

Nieodpowiednie podlewanie lub słaby drenaż
Za duże, lub za słabe nawodnienie to jedna z podstawowych przyczyn żółknięcia liści. Gdy gleba jest mocno wilgotna, korzenie znacznie trudniej oddychają. Zamykają się, duszą i przestają zaopatrywać roślinę w wodę i substancje pokarmowe, które są dla niej niezbędne. Zbliżony efekt następuje przy zbyt małym podlewaniu. Rośliny nie mogą wtedy przyswajać potrzebnych związków odżywczych, wskutek czego liście żółkną.

Aby rozwikłać problem z wodą lub w ogóle do niego nie dopuścić, należy zacząć od gleby. Podłoże powinno być porowate i dokładnie odprowadzać wodę. Jeżeli hodujesz kwiaty w pojemnikach, wybieraj doniczki z otworami drenażowymi i zawsze sprawdzaj, czy na spodkach nie ma nadmiaru wody.

Uszkodzenia bądź zagęszczenie korzeni
Raz uszkodzony korzeń może mieć kłopoty z zaopatrywaniem rośliny w substancje, których potrzebuje. Aby upewnić się, czy w doniczkach nie ma zbitych albo uszkodzonych korzeni, warto lekko wysunąć sadzonkę z pojemnika. Ciemne korzenie, które zaczynają gnić, wydzielają brzydki zapach. Jeżeli zagwozdką jest zagęszczenie, trzeba przyciąć chore korzenie i nieznacznie je poluzować i z małego pudełeczka przesadzić do dużego, w którym znajduje się dobrze przepuszczalna gleba.

REKLAMA

Brak właściwych składników pokarmowych
Niektóre substancje pokarmowe są bardzo „ruchliwe”, np. azot. Swobodnie przedostaje się on do gleby, z której jest potem wymywany. Gdy składnik ten w glebie nie jest systematycznie uzupełniany (źródłem azotu są nawozy), to poprzez jego deficyt liście kwiatów żółkną albo zmieniają kolor na bladozielony. Jeśli masz przeczucie, że twoim roślinom brakuje minerałów, możesz rozważyć właściwie nawożenie. Pomogą też wysokiej jakości odżywki dla roślin.

Dlaczego roślina żółknie? Tego może jej brakować

-Gdy roślinie brakuje azotu, wówczas zaczyna ona żółknąć. Jako pierwsze żółkną starsze, wewnętrzne liście, a później zjawisko żółknięcia przenosi się na zewnątrz, a ostatecznie obejmuje również młode liście.

-Objawem deficytu potasu także jest zmiana koloru liści. Brzegi stają się jasnożółte, natomiast wnętrze liścia nadal jest zielone. Objawy obejmują na początku starsze liście, a brzegi lada moment robią się brunatne.

REKLAMA

-Jeżeli żółte przebarwienia pojawiły się między żyłkami na starszych liściach, roślina najprawdopodobniej potrzebuje magnezu. Żyły są zielonkawe, a żółta barwa przemieszcza się od centrum liścia na zewnątrz, z kolei brzegi liści nabierają żółtego koloru jako ostatnie.

-Niedostatek siarki najpierw obejmuje najmłodsze liście, które żółkną na całej długości.

-Gdy roślina potrzebuje żelaza, to także pojawiają się zażółcenia między żyłkami liści, jednak w pierwszej kolejności choroba obejmuje młode listki na końcówkach gałęzi i najwyższych punktach roślin.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA