W ostatnim czasie – przed wizytą prezydenta Joe Bidena – Polska wydaliła z kraju 45 rosyjskich dyplomatów, którzy mieli być zaangażowani w działalność wywiadu Federacji Rosyjskiej na terytorium RP. Na razie nie doszło jednak do obniżenia rangi stosunków dyplomatycznych – rosyjskich ambasador pozostaje w Polsce. Tymczasem mały bałtycki kraj, postanowił pójść o krok dalej.
Litwa zdecydowała o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską. Jak podaje „Polsat News” – kraj ten zadecydował o wydaleniu ambasadora Federacji Rosyjskiej i jednocześnie wezwał swojego ambasadora z Moskwy. Podjęto również decyzję o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Kłajpedzie.
„Ranga stosunków dyplomatycznych z Rosją zostaje obniżona w odpowiedzi na agresję militarną Rosji przeciwko suwerennej Ukrainie oraz okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w różnych okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy” – oświadczył podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
Litwa jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją. Pieczę nad ambasadą przejmie zapewne dyplomata niższy rangą – np. attaché.
Litwa odcina się o rosyjskiego gazu
Litewskie ministerstwo energetyki poinformowało w sobotę o całkowitej rezygnacji z importu rosyjskiego gazu.
„Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu” – podkreśla minister energetyki Dainius Kreivys. „Jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych”.
Resort przekazał, że od początku kwietnia litewski system przesyłowy funkcjonuje w pełni bez importu rosyjskiego gazu. Całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie.
„W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą, a od 1 maja również przez interkonektor gazowy z Polską” – poinformowało ministerstwo energetyki.