Małdrzyki krakowskie to smakowite placuszki na bazie twarogu. Podaje się je na słodko, zazwyczaj oprószone cukrem pudrem. Jesteś ciekaw, skąd wzięła się ich nazwa? Pochodzi ona od słowa „mądrzyk” lub „małdrzyk” – to rodzaj niewielkiego sera produkowanego ze słodkiego mleka. Aktualnie małdrzyki są robione ze zwykłego twarogu. Placuszki są pożywne, sycące i mega twarogowe. Z dodatkiem cukru pudru po prostu rozpływają się w ustach. Można je także podać z owocami czy śmietaną. Smakują wybornie! Poznaj przepis.
Małdrzyki to uniwersalna potrawa rodem z Małopolski. Doskonale sprawdzą się zarówno na śniadanie, obiad, jak i na podwieczorek lub kolację.
W czasie smażenia pilnuj, aby temperatura nie była maksymalnie wysoka – placki powinny zdążyć „dojść” w środku. W dodatku mogą się łatwo przypalić, więc zachowaj czujność. Smaż je do chwili, aż mocno się zarumienią.
Przepis na tradycyjne małdrzyki krakowskie
Składniki:
3 czubate łyżki mąki
500 g półtłustego twarogu
żółtko
jajko
2 łyżeczki cukru z prawdziwą wanilią
otarta skórka z połowy cytryny
szczypta soli
łyżka miękkiego masła
masło klarowane do smażenia
słodka, gęsta śmietana
ulubione owoce
Przygotowanie:
W naczyniu umieść mąkę, twaróg, jajko, masło, cukier z wanilią, skórkę otartą z cytryny, szczyptę soli i żółtko. Wszystko zmiksuj na aksamitną masę. Na patelni rozgrzej 3 łyżki masła klarowanego i za pomocą łyżki nabieraj porcje masy. Układaj na patelni niewielkie placki, lekko je spłaszczając. Smaż na średnim gazie z dwóch stron, aż staną się złociste. Potem odsącz je na papierowych ręcznikach i serwuj z ulubionymi dodatkami. Smacznego.
Zobacz też: Placki ziemniaczane inne niż wszystkie. Mają 1 sekretny składnik