Jeśli nie znasz tego przepisu, lepiej przeczytaj, bo może cię to bardzo dużo kosztować! Prawo to obowiązuje od 20 października 2023 roku – czyli już ponad rok – ale pomimo tego niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Chodzi o prowadzenie pojazdów niemechanicznych, do czego od tamtej pory trzeba mieć uprawnienia! Za brak dokumentu grozi nawet 1500 złotych kary.
REKLAMA
Czym są pojazdy niemechechaniczne? Za pierwszym razem określenie to może nie dać nam precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ale ta jest prosta! To m.in. rowery, pojazdy zaprzęgowe, a także popularne ostatnimi czasy hulajnogi. Od zeszłego roku w prawie pojawił się przepis, który mówi, że osoba prowadząca taki pojazd w strefie ruchu, w strefie zamieszkania i na drodze publicznej, musi mieć do tego uprawnienia!
„1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.”
Jak wyjaśnia portal „Warszawa w Pigułce” – za brak dokumentu uprawniającego grozi kara grzywny do nawet 1500 złotych! To sporo, więc lepiej zapoznać się z tym przepisem, zanim dojdzie do smutnej sytuacji, która uszczupli nasz portfel.
Do ukończenia 18 lat do prowadzenia roweru potrzebne są uprawnienia! Jeśli ich nie masz, grozi ci 1500 złotych kary
Jakie dokumenty uprawniają, np. do jazdy rowerem. Prawo jasno wskazuje, że do 10 roku życia rowerzysta jest traktowany jako pieszy. W tym samym czasie powinien znajdować się pod opieką osoby dorosłej, np. rodzica. Powyżej tego wieku istnieje natomiast obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdem nie mechanicznym.
REKLAMA
Istnieją cztery dokumenty, z którymi możemy cieszyć się jazdą rowerem bez obawy przed policjantem. Po 10 roku życia jest to oczywiście powszechnie znana karta (moto)rowerowa. Po ukończeniu 14 lat dzieci mogą mieć już wyrobione prawo jazdy kat. AM, które uprawnia do kierowania pojazdami nie mechanicznymi bez posiadania karty rowerowej.
Osoby w wieku powyżej 16 i poniżej 18 lat mogą legitymować się natomiast prawami jazdy kat. T, A1 i B1. Po ukończeniu 18 roku życia dokumentem uprawniającym jest dowód osobisty.