Malowanie klinkieru krok po kroku

Malowanie klinkieru
fot. Shuttersto

Jeśli naturalny odcień cegły znudził Ci się i szukasz bardziej oryginalnego rozwiązania, polecamy malowanie klinkieru. Możesz je bez problemu wykonać samodzielnie – wystarczy, że przeczytasz nasz poradnik. Zapraszamy do lektury.

Kiedy warto zdecydować się na malowanie klinkieru?

Malowanie cegły klinkierowej warto przeprowadzić, gdy chcesz zmienić aranżację salonu czy fasady domu niewielkim kosztem. Zamiast demontować płytki, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami i zaangażowaniem czasowym, możesz je odnowić. To świetny sposób na to, aby odświeżyć pomieszczenie lub elewację i nadać im nowoczesnego wyglądu.

Wysokiej jakości farba, na przykład wodorozcieńczalna farba Eko-FARPOS marki Polifarb Łódź, przyda Ci się również wtedy, gdy trzeba odnowić klinkier. Mimo tego, że jest odporny na zabrudzenia, w trakcie użytkowania na jego powierzchni mogą pojawić się:

  • wykwity grzybów, porostów czy alg;
  • plamy z płynów bądź olejów;
  • drobne rysy i zadrapania;
  • ptasie odchody.

Powodują one, że powierzchnia klinkieru staje się nieestetyczna, co prowadzi do utraty naturalnego efektu. Malowanie cegły klinkierowej pozwoli Ci skutecznie poradzić sobie z takim problemem.

Malowanie klinkieru – na początek wybierz farbę i skompletuj narzędzia

Najlepsza farba do cegły klinkierowej to taka, która szybko schnie, dobrze kryje oraz wykazuje się świetną przyczepnością do podłoża. Takie cechy ułatwiają aplikację. Warto wybrać emalię, która jest:

  • wodorozcieńczalna – w jej przypadku nie musisz zastosować rozpuszczalnika, co pozytywnie wpłynie na zdrowie Twoje i pozostałych domowników oraz na środowisko naturalne;
  • odporna na czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć, promienie UV, smary i oleje, a także detergenty – sprawia to, że powierzchnia przetrwa wiele lat, a także możesz ją czyścić bez obaw o powstanie nieestetycznych rys w trakcie użytkowania.

Aby malowanie klinkieru przebiegło sprawnie, wyposaż się w odpowiednie narzędzia. Potrzebny będzie pędzel z delikatnym włosiem, które nie uszkodzi struktury płytek. Możesz również zastosować wałek – idealnie sprawdzi się, gdy masz do czynienia z rozległą powierzchnią, w której poszczególne płytki i fugi mają mieć jednolity kolor. W zasadzie w każdym przypadku i tak musisz użyć pędzla, którym wykończysz trudno dostępne miejsca i zakamarki, jak narożniki ścian.

Cegłę klinkierową można pomalować na dowolny kolor. Konieczna jest trwała i wydajna farba, na przykład wodorozcieńczalna, która ochroni powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi. Malowanie klinkieru można wykonać pędzlem lub wałkiem.

Jak prawidłowo wykonać malowanie klinkieru?

Aby uzyskać pożądany efekt, w pierwszej kolejności sprawdź, czy wszystkie płytki trzymają się podłoża i nie odchodzą od niego oraz czy nie mają ubytków. Jeśli tak nie jest, warto wymienić uszkodzone elementy – trzeba kupić zaprawę i odpowiednią fugę.

Malowanie klinkieru na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczeń poprzedź oczyszczeniem podłoża z zabrudzeń. Jeśli pozostaną na nim plamy czy pleśń, pogorszy się przyczepność farby i może ona łuszczyć się. W przypadku:

  • niewielkich zabrudzeń wystarczy użyć gąbki nasączonej wodą i mydłem – pamiętaj, aby delikatnie zwilżyć powierzchnię, gdyż w przeciwnym wypadku emalia będzie odchodzić od podłoża;
  • wykwitów soli wykorzystaj szczotkę z miękkim włosiem;
  • bardzo dużych zanieczyszczeń może być potrzebne piaskowanie.

Malowanie cegły klinkierowej, która jest zwietrzała lub chłonna, wymaga zastosowania preparatu gruntującego. Po jego nałożeniu odczekaj kilka godzin, aby wysechł. Następnie dokładnie pokryj farbą całą powierzchnię – warto nałożyć 2 warstwy.

Zwróć uwagę na to, aby równomiernie rozprowadzać farbę, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne smugi i zacieki. Prace wykonuj w umiarkowanej temperaturze otoczenia, najlepiej podczas pochmurnej i bezdeszczowej pogody.

Malowanie klinkieru nie jest trudne. Pozwoli Ci efektownie odświeżyć ścianę czy elewację domu. Pamiętaj, aby wybrać wydajną, trwałą i odporną na czynniki zewnętrzne farbę, na przykład wodorozcieńczalną, oraz kupić niezbędne narzędzia. Przygotuj podłoże poprzez oczyszczenie go z zabrudzeń i zagruntowanie, a emalię nakładaj równomiernie w celu uzyskania pożądanego efektu.

Podziel się: