REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaMama wrzuca ten owoc do gotujących się jajek. Rozwiązuje największy problem

Mama wrzuca ten owoc do gotujących się jajek. Rozwiązuje największy problem

gotowanie jajek
fot. Pxhere

Pewnie uważasz, że nie ma łatwiejszej czynności w kuchni niż gotowanie jajek. Zresztą podobnie jest z gotowaniem parówek – nie ma mowy, że komuś się to nie uda. A jednak… . Gotowanie jajek może nam przysporzyć nawet dwie zagwozdki. Jakie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Aby uchronić się przed mozolnym i długotrwałym obieraniem jajek ze skorupek, wypróbuj pomysłowy patent mojej mamy, który uefektywni cały proces.

O tym pamiętaj gotując jajka

Jeśli chcesz zjeść jajko na miękko, gotuj je przez najwyżej 3 minuty. Gdy wydłużysz proces obróbki cieplnej do 10 minut, uzyskasz jajko na twardo. Czas ten może trwać dłużej albo krócej – wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest jajko. Czasami obieranie ugotowanego jajka ze skorupki sprawia nie lada kłopot. Dzięki 1 cennej wskazówce, którą przekazała mi mama, jajka odbieram szybko i sprawnie. Poniżej wyjaśniam, na czym polega sztuczka.

Sposób na płynne obranie jajka ze skorupki

Łuska jest tak przyklejona, że oddziela się jednocześnie z białkiem? To bardzo irytujące. W dodatku marnujemy sporo białka, bo ostatecznie wyrzucamy jego fragment razem z łupinką. Na szczęście można temu zaradzić i przy okazji zaoszczędzić trochę czasu. Wystarczy ukroić dwa plasterki cytryny i włożyć je do gotującej się wody z jajkami. Gdy wyciągniesz gotowe jajka, to skorupka odejdzie bez trudu.

REKLAMA

Jeszcze jednym dylematem, z którym często się zmagamy, są łamiące się podczas gotowania skorupki. Moja mama rozwiązuje ten problem w banalny sposób. Dzięki temu jajka zawsze są w całości.

Co zrobić, by jajka podczas gotowania nie pękały?

Moja mama zawsze przed gotowaniem jajek wsypuje do gorącej wody łyżeczkę soli kuchennej. Odkąd zaczęłam stosować ten patent, zauważyłam, że to naprawdę działa i skorupki w ogóle nie pękają. Dawniej miałam z tym duży problem.

Osolony ukrop po prostu zabezpiecza jajko przed pękaniem w trakcie obróbki cieplnej. To bardzo przydatny trik, bo przez pękniętą skorupkę podczas gotowania pewna ilość surowego wnętrza jajka wypłynie na zewnątrz. Dzięki soli cały proces zostanie ograniczony.

REKLAMA

Czytaj też: Wyjmij z kieszeni. Tak sprawdzisz świeżość jajka w sklepie

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA