Marcinki kwitną do przymrozków. Mam na to 1 ekstra sposób, stosuję go od lat

marcinki, astry bylinowe
fot. Pixabay

Marcinki, czyli astry bylinowe dekorują nasze ogrody przez całą jesień. Ich płatki mają wyraziste i promienne barwy. Mogą cieszyć nasze oczy nawet w listopadzie, kiedy występują już pierwsze przymrozki. Ale jest jeden warunek – trzeba właściwie o nie zadbać. Jak pielęgnować marcinki jesienią i co zrobić, by kwitły jak najdłużej? Sprawdź!

REKLAMA

Uprawiając astry bylinowe, trzeba mieć na uwadze kilka zasad. Najważniejsze, aby usytuować rośliny na stanowisku słonecznym i w luźnej, w umiarkowanie wilgotnej glebie. Byliny nie lubią przelewania, ale przesuszenie też im nie służy. Wysokim gatunkom trzeba zapewnić właściwą podporę. Jesienią marcinki trzeba regularnie podlewać i nawozić. Gdy przestaną kwitnąć, należy je przyciąć przy samej ziemi, a także ochronić korzenie np. gałązkami iglaków.

Co zrobić, żeby astry bylinowe kwitły przez długi czas?

Jesienią pamiętaj o cyklicznym nawadnianiu bylin, bo nie lubią deficytów wody w glebie. Jeżeli tego nie dopilnujesz, to raz-dwa zaczną zrzucać liście u dołu i będą gorzej kwitnąć. W trakcie podlewania marcinków staraj się nie skrapiać ich liści, ponieważ może to przyczynić się do powstawania chorób grzybowych, a w konsekwencji byliny obumrą. Przez cały cykl wegetacyjny musisz także dokarmiać astry. Potrzebują one substancji pokarmowych do wzmożonego kwitnienia.

Dlatego też możesz sięgnąć po gotowe środki multiskładnikowe dla odmian kwitnących albo zastosować własnoręcznie przyrządzone, domowe specyfiki. Jeden z nich stworzysz ze świeżej skórki banana. Rozdrobnioną zakop u rdzenia krzewu. Możesz uczynić to podczas wegetacji astrów, a nawet 14-21 dnu przed ich posadzeniem. Odpad będzie się rozkładał i przy okazji użyźni ziemię, zaopatrując ją w potrzebne minerały.

REKLAMA

Ze skórki banana możesz też zrobić odżywkę w formie płynnej. Wrzuć odpad do słoika, dodaj 1 litr ciepłej wody i odłóż na 1-2 doby gdzieś w ciemne miejsce. Później wyciągnij go, a miksturę rozcieńcz 1 litrem wody. Gotowym specyfikiem podlewaj astry, a będą kwitły na bogato.

Czytaj też: Już nie męczę się z rdzą gruszy. Oprysk z 1 produktu spożywczego załatwił sprawę

Podziel się: