REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościMEN publikuje listę zawodów przyszłości. Warto kształcić się w tych kierunkach

MEN publikuje listę zawodów przyszłości. Warto kształcić się w tych kierunkach

Zawody przyszłości
fot. Pixabay

Na znaczeniu zyska w najbliższych latach 35 zawodów – wynika z prognozy zapotrzebowania na pracowników, sporządzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W dokumencie wskazano najistotniejsze zawody dla polskiej gospodarki krajowej oraz w podziale na poszczególne województwa. Prognoza ma stanowić wskazówkę dla rozwoju szkolnictwa branżowego – tj. techników, szkół zawodowych i policealnych.

REKLAMA

Zgodnie z fatalnymi prognozami demograficznymi, które wskazują na gwałtowne starzenie się społeczeństwa także w Polsce, w najbliższych latach wzrośnie popyt na pracowników, którzy zajmują się opieką nad osobami starszymi. Prognozy wskazują, że do 2050 roku osoby powyżej 65 r. ż. będą stanowić niemal jedną trzecią całego społeczeństwa, co zapewnia niemal pewną przyszłość dla wykwalifikowanych opiekunów osób starszych.

Poza tym, trend się raczej nie zmienia. Nie tracić, a wręcz zyskiwać na rynku pracy będzie „fach w ręku”, przez co rozumiemy zawody typowo techniczne i budowlane, jak: cieśla, betoniarz-zbrojarz, elektromechanik, elektryk, technik budowy dróg, monter konstrukcji budowlanych, technik elektroenergetyk transportu szynowego.

MEN publikuje listę zawodów, na które będzie w najbliższych latach największe zapotrzebowanie. Wśród nich opiekun osób starszych, mechatronik i technik transportu kolejowego

Z biegiem lat w Polsce postępować będzie automatyzacja i cyfryzacja, co napędzi z kolei popyt na pracowników wykwalifikowanych, którzy będą obsługiwać i serwisować roboty oraz maszyny, zastępujące pracę wielu ludzi. Są to m.in.: automatyk, mechatronik, operator obrabiarek skrawających, technik robotyk oraz technik montażu i automatyki stolarki budowlanej.

REKLAMA

Polska już w tym momencie stoi logistyką. Nasza branża transportowa należy do najsilniejszych w Europie, co przekłada się na ciągłe zapotrzebowanie na kierowców oraz techników, obsługujących infrastrukturę drogową oraz kolejową. W najbliższych latach MEN spodziewa się kontynuacji tego trendu, a więc nadal potrzebni będą kierowcy-mechanicy, monterzy nawierzchni kolejowej oraz technicy transportu kolejowego.

Państwo ma zamiar popularyzować powyższe zawody, zwiększając dofinansowanie dla szkół branżowych, które od 2025 roku ma wzrosnąć do 1900 zł na jednego ucznia, a ponadto dotując przedsiębiorców, którzy zgodzą się przyuczać młodocianych pracowników w profesjach z listy.

Całą listę zawodów, na które w najbliższych latach będzie największe zapotrzebowanie, znajdziecie na stronie gov.pl w zakładce edukacja lub w Monitorze Polskim.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA