Emerytury będą głodowe
fot. Pixabay

Emerytów czekają ciężkie czasy – zwłaszcza tych najmniej zarabiających. Co więcej, nawet wysokie zarobki nie ochronią nas przed kolapsem systemu emerytalnego. A taki już niestety trwa i pogłębia się wraz z upływem lat. Według danych GUS w 2060 roku najniższa emerytura wyniesie… 25% ostatniej pensji. Powodem jest sytuacja demograficzna w Polsce.

Dobra wiadomość jest taka, iż będziemy żyli coraz dłużej. Wskazują na to prognozy. Bezpośrednio powiązana z dobrą wiadomością, jest ta zła – będziemy żyli coraz dłużej, ale emerytury będą głodowe.

Na spadek wartości emerytur w nadchodzących dekadach nakłada się kilka czynników. Będziemy żyli coraz dłużej, a więc emerytów przybędzie. Młodych osób ubędzie, co jest spowodowane niechęcią Polaków do posiadania potomstwa. Taka sytuacja doprowadzi do znacznej nierównowagi w systemie emerytalnym. Grupa pobierająca emerytury będzie znacznie większa niż grupa, która opłaca składki ZUS, z których finansowane są świadczenia emerytalne.

Nowe pokolenia nie wyżyją z emerytury. Będą musiały oszczędzać na starość samodzielnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa zastąpienia wynosi obecnie 54 proc. Jest to wskaźnik, który pokazuje różnicę pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem a średnią emeryturą. W praktyce obecna stopa zastąpienia oznacza, że emeryci otrzymują średnio nieco ponad połowę przeciętnego wynagrodzenia. W 2060 roku stopa zastąpienia może wynieść… 28,7 proc.

Portal „Interia Kobieta” obliczył, na jaką emeryturę może liczyć kobieta, która rozpocznie aktywność zawodową w wieku 25 lat, a na emeryturę przejdzie w wieku 60 lat – przy założeniu, że jej pensja wynosi 3000 zł brutto. Ile dostanie na starość? Wyliczenia są miażdżące!

Okazuje się, że jej emerytura wyniesie jedynie 964 zł brutto, a to mniej niż minimalna emerytura, ustalona obecnie na poziomie 1588 zł brutto. Przy czym należy podkreślić, że minimalna emerytura należy się każdej kobiecie, która przepracowała 20 lat i każdemu mężczyźnie, który przepracował 25 lat.

Wniosek z tych wyliczeń jest prosty. Jeśli nie będziemy odkładać na emeryturę samodzielnie, nasze świadczenie emerytalne zepchnie nas na krawędź ubóstwa.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę