Jeden z najbogatszych Ukraińców zatrzymany. Wiaczesław Bogusłajew współpracował z Rosjanami
fot. Twitter

Służby specjalne dokonały zatrzymania posła, a jednocześnie jednego z miliarderów i najbogatszych obywateli Ukrainy, Wiaczesława Bogusłajewa. Mężczyzna jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi władzami okupacyjnymi. Jego przedsiębiorstwa miały dostarczać części do rosyjskich samolotów i śmigłowców. Ukraińcy są w szoku. „To człowiek legenda dla Zaporoża i regionu” – komentują lokalni dziennikarze.

Jeden z najbogatszych Ukraińców został zatrzymany przez ukraińskie służby specjalne. Po aresztowaniu niezwłocznie przewieziono go do Kijowa, gdzie najprawdopodobniej czeka go proces o zdradę stanu. Wiaczesław Bogusłajew jest nazywany „Czerwonym dyrektorem”. Kim jest?

Cytowana przez „Fakt” ukraińska dziennikarka Iryna Romalijska przypomina, że Bogusłajew jest postacią dobrze znaną na Ukrainie. Był znany jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, kiedy zajmował wysokie stanowiska.

Jeden z najbogatszych Ukraińców zatrzymany. Miał współpracować z rosyjskim wojskiem i służbami specjalnymi FR

„Bogusłajew to człowiek legenda dla Zaporoża i regionu. I dla Ukrainy. Jeden z najbogatszych ludzi w kraju. ‘Czerwony dyrektor’. Ten, który w czasach ZSRR zarządzał dużym przedsiębiorstwem, a potem ‘jakoś’ stało się ono jego własnością” – napisała dziennikarka, której słowa przytacza „Fakt”

Chodzi o koncern Motor Sicz – producenta turbin – którego członkiem rady dyrektorów był przed laty Bogusłajew. „Czerwony dyrektor” podjął się również kariery politycznej, zostając członkiem ukraińskiej Werhownej Rady, czyli tamtejszego parlamentu.

Agencja Reutera – powołując się na źródła w ukraińskim aparacie bezpieczeństwa – przekazała, że zanim miliarder został schwytany, służby musiały wywarzyć drzwi do jego domu. Po zatrzymaniu niezwłocznie przewieziono go do Kijowa. Wpływowy Ukrainiec jest oskarżany de facto o zdradę – miał dostarczać rosyjskim wojskom komponenty do śmigłowców i samolotów oraz utrzymywać kontakty z rosyjskimi służbami.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę