Miliardy do utylizacji? Zła decyzja rządu może nas kosztować 2,5 mld złotych

Adam Niedzielski
Fot. Facebook.com/MZGOVPL

Miliardy złotych z pieniędzy podatników trafią najprawdopodobniej… w błoto! Nie od dziś wiadomo, że wydając cudze lub łatwo otrzymane pieniądze lżej się je wydaje, ale wszelkie organy publiczne biją w tej dyscyplinie rekordy – z rządem na czele. Tak też było ze szczepionkami. Polska zakupiła ok. 100 mln dawek preparatów przeciwko COVID-19 różnych firm. Część została już zutylizowana, a ok. ¼ z całości prawdopodobnie zostanie zutylizowana do końca roku. Warto tutaj zaznaczyć, że utylizacja też prawdopodobnie będzie kosztować i wiadomo, kto za nią zapłaci.

REKLAMA

Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna” – w polskich magazynach zalega ponad 25 milionów szczepionek na COVID-19. Trzeba przyznać, że z takim tempem szczepienia populacji, której część z różnych powodów tego unika/ła, rząd zabezpieczył nas na długie lata. Sęk w tym, że jak niemal każdy produkt, szczepionki także mają swój termin przydatności, a w przypadku tych 25 milionów – termin upływa w najbliższych miesiącach…

Według „DGP” część pieniędzy, które rząd (dosłownie) zamroził w szczepionkach udało się uratować. Dziennik nie precyzuje, ile pieniędzy odzyskano poprzez odsprzedaż do takich krajów, jak Ukraina czy Wietnam. Przypuszczalnie jednak nie była to duża wyprzedaż, jeśli spojrzymy na ilość szczepionek, które wciąż zalegają w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Może to być nawet 25,3 mln dawek preparatów.

REKLAMA

Szczepionki na COVID-19 o wartości 2,5 miliarda złotych zostaną zutylizowane? W magazynach zostało ponad 25 milionów preparatów

Wszystko wskazuje na to, iż szczepionki te zostaną zutylizowane. W innym wypadku rząd musiałby bardzo szybko je wykorzystać, podczas gdy duża część Polaków nie jest chętna nawet na pierwszą dawkę. Do tej pory zutylizowano już… 790 tys. szczepionek na COVID-19 – według danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Jeżeli zutylizowane zostaną pozostałe zapasy, trzeba się liczyć z zaksięgowanie straty w wysokości 2,5 mld złotych + koszty utylizacji. To więcej, niż zainwestowano w przekop Mierzei Wiślanej.

A jak wyglądają wyniki Narodowego Programu Szczepień na SARS-CoV-2? Jak podaje „Money.pl” – Według danych na środę 21 września, w pełni zaszczepionych jest niecałe 22,6 mln Polaków. To nieco ponad połowa społeczeństwa. O porażce programu mówił nawet minister zdrowia Adam Niedzielski.

REKLAMA

„Z mojego punktu widzenia jest to absolutnie niesatysfakcjonujące. Ja przypomnę, że trzy dawki przyjęło blisko 12 mln osób i to jest ta liczba, te osoby, które chcemy przekonać do tego, żeby kontynuowały szczepienie, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo” – stwierdził minister zdrowia w Ciechocinku, cytowany przez „Money.pl”.

Podziel się: