To młodzi wyborcy przypieczętowali zeszłoroczny sukces ówczesnej opozycji, doprowadzając do klęski PiS-u i dojścia do władzy koalicji KO-TD-Lewica z Donaldem Tuskiem na czele. W ciągu rok od objęcia władzy przez nowy gabinet rządzący zaczynają jednak tracić ich zaufanie. Wśród tych, którzy na jesieni 2023 roku tłumnie zagłosowali na Koalicję Obywatelską, rośnie popularność innej partii. Zawód Donaldem Tuskiem gospodaruje… Konfederacja.
Młodzi wyborczy, którzy w ubiegłym roku doprowadzili do zmiany rządu, nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej – wskazuje „Rzeczpospolita”. Jako największa partia pośród opozycyjnych wówczas formacji, KO przyciągnęła całą rzeszę młodych, którą teraz traci na rzecz Konfederacji.
„Rzeczpospolita” stawia tezę, iż Konfederacja jest najpopularniejszym wyborem wśród wyborców z przedziału wiekowego 18-29 lat i potwierdza ją wynikami badań More in Common Polska i Fundacji Ważne Sprawy.
Konfederacja gospodaruje młodym elektoratem rozczarowanych Donaldem Tuskiem i Koalicją 13 Grudnia. Prawicową partię popiera 1/4 wyborców wieku 18-29 lat
Konfederacja przekonuje młodych do tego stopnia, że gdyby w wyborach głosowały tylko osoby w wieku 18-29 lat, to prawicowa koalicja z łatwością by je wygrała! Badanie sondażowe daje jej w takim scenariuszu wynik 26 proc. Drugim wyborem młodych jest Koalicja Obywatelska, ale z dużo niższym poparciem – 15 proc. PiS popiera 8,5 proc. wyborców w tym samym przedziale wiekowym. Tyle samo deklaruje głos na Polskę 2050 Szymona Hołowni. 7,6 proc. młodych wyborców popiera Lewicę, przy czym jest jeszcze osobny 4-procentowy elektorat Partii Razem. Młodzi najrzadziej sympatyzują z Polskim Stronnictwem Ludowym, które może liczyć tej kategorii wiekowej na zaledwie 2 proc. poparcia.
Choć mogłoby się wydawać, że jest odwrotnie, młode osoby deklarują silną chęć przyjścia do urn. Ostatecznie to frekwencja decyduje bowiem, czy młodsi wyborcy będą stanowili istotną siłę. Aż 78 proc. badanych zadeklarowało udział w wyborach, gdyby się odbywały. 53 proc. „zdecydowanie” pojawiłoby się w komisjach wyborczych.
Badanie zrealizowano między 4 a 19 listopada 2024 roku na grupie 1002 respondentów.