Moja babcia robi kompot z tych owoców. Wychodzi niesamowicie pyszny, słodki i niezwykły w smaku. Przypomni najlepsze czasy dzieciństwa każdemu, kto go spróbuje.
W dzisiejszym świecie wiele rzeczy przemija w zapomnienie. Ludzie często zapominają o korzeniach, tradycjach i smakach, które kiedyś były niezwykle bliskie naszym sercom. Jednym z takich skarbów jest owoc, który większość dzisiejszych ludzi niestety już nie pamięta. Jednak dzięki mojej babci i jej wyjątkowemu kompotowi, udało mi się odzyskać część tego zapomnianego dziedzictwa. Sprawdź czy pamiętasz te owoce.
Moja babcia robi kompot z tych owoców. Jego smak przypomina dzieciństwo
Moja babcia robi kompot ze złotych śliwek – mirabelek. Kiedyś w Polsce uprawa mirabelek sięgała czasów średniowiecza, a owoce cieszyły się ogromnym uznaniem i popularnością. Niestety, wraz z upływem czasu i pojawieniem się innych gatunków owoców, mirabelka została zapomniana przez większość – a zwłaszcza przez młode pokolenie społeczeństwa. Jak przygotować kompot ze śliwek mirabelek? Poznaj przepis.
Składniki:
» 500 g dojrzałych mirabelek
» 1 litr wody
» 1/2 szklanki cukru (lub więcej, w zależności od preferencji słodkości)
» 1 laska cynamonu
» 3-4 goździki
» 1/2 cytryny (opcjonalnie, dla lekkiego kwaskowego smaku)
Przygotowanie:
Umyj śliwki, następnie odetnij końcówki i usuń pestki. Możesz także zostawić kilka mirabelek w całości, aby nadać kompotowi pięknego wyglądu. W dużym garnku zagotuj litr wody, następnie dodaj cukier, cynamon, i goździki. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. Możesz także dodać trochę skórki cytryny.
Wrzuć przygotowane mirabelki do gotującego się syropu, a potem zmniejsz ogień i gotuj na małym ogniu przez około 15-20 minut lub do momentu, gdy mirabelki zmiękną, ale wciąż zachowają swoją kształtność. Jeśli kompot nie jest wystarczająco słodki, dodaj więcej cukru, ale stopniowo.
Gdy mirabelki są gotowe, zdejmij garnek z ognia i pozwól ostygnąć do temperatury pokojowej. Możesz podawać kompot zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli chcesz go przechowywać, przelej go do czystych, suchych słoików, szczelnie je zakręć i odstaw do lodówki. Kompot w lodówce może przetrwać kilka dni.