REKLAMA
ShareInfo.plPoradyMusowo rozłóż pod ogórkami. Lepiej obrodzą i nie będą gorzkie

Musowo rozłóż pod ogórkami. Lepiej obrodzą i nie będą gorzkie

ogórki
fot. screen Youtube / @ogorodgdevserastet‧4

Zabieg ten ma wiele zalet. Jest bardzo prosty do wykonania, sprzyja wzrostowi roślin i polepsza jakość plonów. Ściółkowanie upraw równa się mniej pracy na działce. Zaskoczony? Pielęgnacja jest mniej czasochłonna i jest jej niewiele. Nie wszyscy jednak układają pod swoimi warzywami ściółkę, a szkoda. Szczególnie skorzystają z niej plantatorzy ogórków. Poznaj zalety ściółkowania roślin i dowiedz się, jakich materiałów warto w tym celu użyć.

REKLAMA

Dlaczego warto ściółkować rośliny?

Obkładanie ziemi pod roślinami syntetycznym bądź naturalnym materiałem ma jeden nadrzędny cel: zapobiec wyparowaniu wody z podłoża. Ogórki na stale wilgotnej glebie będą lepiej rosnąć i obradzać. Co najciekawsze, wyściółkowane warzywa z reguły są bardziej chrupiące i nie mają w sobie goryczki. Wszystko dlatego, że nie są narażone na suszę. Plony są dorodne, zdrowe i smaczne. Osoby, które nie układają podściółki, częściej zbierają warzywa zdeformowane, gorzkawe i sflaczałe, a najgorsze, że okazują się puste w środku.

Asekuracja w formie ściółki dodatkowo tłumi chwasty. One mogłyby podkradać ogórkom wodę i substancje pokarmowe albo ograniczać im dostęp do światła.

Zamiast sztucznej ściółki lepiej postawić na tę organiczną, która będzie ulegać sukcesywnemu rozkładowi na gruncie, jednocześnie zaopatrując go w związki odżywcze.

REKLAMA

Jak widzisz, warstwa naturalnego materiału potrafi okiełznać ziele i znacząco odciążyć cię od niektórych obowiązków w ogrodzie, m.in. pielenia i podlewania upraw.

Natomiast ponów nie trzeba zbierać prosto z gleby i nie ma opcji, że będą upaćkane piachem. Czyściuteńkie nie narobią bałaganu w kuchni podczas robienia dań czy kiszonek do słoików.

Jakie materiały sprawdzą się w roli ściółki?

Jarzyny na grządce można ściółkować przy pomocy rozmaitych tworzyw. Jednak do ogórków gruntowych polecana jest słoma, skoszona trawa (świeża lub podsuszona) lub ciemna agrowłóknina. Dwie pierwsze propozycje są najbardziej przystępne cenowo. Jednak agrowłóknina też ma swoje atuty. Po sezonie można ją złożyć i przechować. Z pewnością przyda się za rok.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA