Kuchenka gazowa to jedno z najczęściej brudzących się urządzeń AGD w kuchni. Resztki jedzenia i tłuszczu lądujące na ciepłej powierzchni mocno się do niej przyklejają i przybierają postać zwęglonych osadów, których pozbycie się jest dużym wyzwaniem. Ale mimo to jest osiągalne nawet bez stosowania sklepowych mleczek czy innych środków chemicznych. Poznaj bezpieczny i skuteczny sposób na odnowienie palników i żeliwnego rusztu kuchenki gazowej.
Kuchenkę czyść regularnie, najlepiej po każdym jej użyciu. Wtedy odepnij ją od prądu i zaczekaj, by ostygła. Palnikami zajmij się minimum raz w miesiącu. W przeciwnym razie moc ognia się zmniejszy i nabierze on żółtawego koloru – to może znaczyć, że gruntowych porządków wymagają dysze. O ruszcie też nie zapomnij. Myj go nawet co tydzień, o ile tego wymaga.
Zasmolone palniki i ruszt mogą zwiększać rachunki za gaz?
Tak, dlatego czyść je systematycznie, przy pomocy odpowiednich środków. Wtedy zużycie gazu diametralnie spanie. Twoje wydatki także zmaleją.
Czysta kuchenka to także zmniejszenie ryzyka pożarowego. Pamiętaj o tym, bo na pewno zależy ci na bezpieczeństwie swoim i lokatorów. Domowa metoda z użyciem amoniaku pomoże ci doprowadzić sprzęt do porządku.
Przed przystąpieniem do pracy załóż rękawiczki ochronne i maseczkę – będzie bezpieczniej. Ruszt i palniki umieść w sporym, szczelnym worku (może być ten na śmieci), dodaj do środka amoniak (2 szklanki), a potem zamknij go i ulokuj pakunek w misce. Ponieważ w wewnątrz tworzą się silne opary, to zapach może ci przeszkadzać, więc najlepiej wynieś worek na zewnątrz i zostaw tak na całą noc. Nazajutrz wyczyść przedmioty pod bieżącą wodą, a następnie osusz.