Podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim premier Donald Tusk ogłosił przeznaczenie 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. W czwartek, 1 sierpnia, szef rządu wziął udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu najtragiczniejszego powstania w historii naszego kraju. „Taki dzień musiał się zacząć tutaj. Wszyscy będziemy nie tylko 1 sierpnia, ale przez kolejne dni czcić pamięć tych, którzy zdecydowali się na ten zryw” – mówił Tusk.
W czwartek, 1 sierpnia, odbywają się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których udział biorą najważniejsze osoby w państwie. Dziś rano premier Donald Tusk wystąpił w Muzeum Powstania Warszawskiego w towarzystwie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego.
„Taki dzień musiał się zacząć tutaj. Wszyscy będziemy nie tylko 1 sierpnia, ale przez kolejne dni czcić pamięć tych, którzy zdecydowali się na ten zryw. Mam poczucie poruszenia, kiedy oglądaliśmy koloryzowane zdjęcia z czasów postania. To robi szczególne wrażenie na najmłodszych, odwiedzających to muzeum” – powiedział premier, podkreślając wagę pamięci o wydarzeniach sprzeda 80 lat.
100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego
Przy tej okazji szef rządu ogłosił przeznaczenie 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego i podkreślił, że ta „musi się zrealizować jak najszybciej”.
„Chcemy, żeby coraz więcej ludzi w coraz lepszych warunkach mogło korzystać z tej placówki, z wiedzy o powstaniu. Program, który ambitnie zaczęliście, a na który brakowało pieniędzy, musi się jak najszybciej zrealizować. Wasza misja wykracza poza misję każdego innego muzeum i my to rozumiemy” – stwierdził Tusk, cytowany przez „Fakt”.
„Od jutra zaczynamy pracę. Mamy gotową koncepcję, czekaliśmy na budżet. Od jutra zaczynamy pracę. Dziękuję w imieniu nowego pokolenia. Będziemy mogli ukształtować to pokolenie” – dodał kilka słów dyrektor muzeum.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zryw potrwał 63 dni. Udział wzięło w nim między 40 tys. a 50 tys. powstańców, z których 18 tys. zginęło w walkach, a 25 tys. zostało rannych. Prawdziwej masakry Niemcy dokonali jednak na ludności cywilnej. Szacuje się, że zginęły ok. 180 tys. cywilów. 500 tys. mieszkańców wypędzono z miasta, a Warszawę niemal doszczętnie zburzono.