REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNajlepszy nawóz dla porzeczek. Krzewy będą całe oblepione owocami

Najlepszy nawóz dla porzeczek. Krzewy będą całe oblepione owocami

porzeczki na krzaku.
fot. Pixabay

Może się wydawać, że uprawa krzewów owocowych nie sprawia żadnych trudności. Faktycznie nawet bez specjalistycznej pielęgnacji rośliny będą owocować. Ale niestety owoce będą mniejsze, niezbyt trwałe i bardziej kwaśne w smaku. Natomiast, jeśli chodzi o zbiory, to nie będą one zadowalające. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu smacznych, dużych i dorodnych owoców, to musisz zacząć działać!

REKLAMA

Krzewy porzeczki potrzebują zabiegów, takich jak: pielenie, systematyczny przegląd pod kątem szkodników, przycinanie i nawadnianie w porach suszy. Oczywiście nie można zapomnieć również o dokarmianiu. Rośliny rozwijają się bardzo długo w jednym miejscu i już po upływie kilku lat kończą się im substancje pokarmowe obecne w ziemi. Odpowiednio nawożony krzew porzeczki jest w stanie hojnie wydawać owoce przez nawet 15-20 lat.

Jeśli zauważyłeś, że pąki zaczęły pękać, a listki z dnia na dzień są coraz większe, to sygnał, że roślina wkroczyła w czynny tryb rozwoju. Teraz może już wchłaniać związki odżywcze, więc to idealny moment na to, aby ją dokarmić.

Czym dokarmiać porzeczki wiosną? Przepis na naturalny nawóz

Składniki:
obornik świeży kurzy lub obornik granulowany kurzy
ustana woda (przez minimum 5 godzin)

REKLAMA

W zależności od obornika, jakim dysponujesz, nawóz stosuj inaczej i w niejednakowych proporcjach.

Nawóz z obornika granulowanego

Składniki:
1 litr obornika granulowanego kurzego (możesz odmierzyć przy użyciu litrowego
słoika).
10 litrów wody

Zawartość słoika dodaj do 10 litrowego wiadra z wodą.

REKLAMA

Napar z obornika kurzego świeżego

Składniki:
2,5 l obornika
7,5 litra wody

Wiadro o pojemności 10 litrów napełnij obornikiem i w 1/4 dopełnij wodą. Powinieneś wiedzieć, że świeży obornik jest mocny i zawiera mnóstwo azotu, więc mógłby nawet spalić krzaki porzeczek. W związku z tym taki napar odłóż na 7-8 tygodni – możesz więc przyrządzić go zawczasu. Nawóz przykryj i każdego dnia mieszaj.

Zastosowanie granulowanego obornika jest szybsze i dużo prostsze. Taki specyfik można użyć tuż po roztopieniu granulatu, czyli po ok. 2 godzinach. Jest mocno skondensowany, więc trzeba go rozrzedzić.

REKLAMA
Jak podlewać porzeczki?

Nawóz dobrze wymieszaj, aby zawartość z dna uniosła się do góry. Od razu zanurz słoik (o pojemności 0,5 litra) i nabieraj roztwór. Po chwili rozrzedź go 10 l wody i zamieszaj – środek jest gotowy do użycia.

Na co najmniej 3-letni krzak przeznacz 10 litrów rozrobionego koncentratu. Wlewaj go na wilgotną glebę. Jeżeli padał deszcz i podłoże jest jeszcze mokre, zrób to szybko, a jeśli było sucho, to na początku podlej roślinę 5 litrami wody i odczekaj 60 minut. Po tym czasie podlej porzeczki przyrządzonym nawozem. Zasilaj je 2 razy w sezonie – po raz pierwszy w początkowym stadium wegetacyjnym, a potem dopiero po kwitnieniu. Taka odżywka dostarczy porzeczce fosforu, azotu, potasu oraz innych makro i mikroskładników. Owoców będzie dużo więcej i będą one zdecydowanie słodsze i soczystsze.

Czytaj też: Zrób prosty nawóz. Śliwy będą uginać się pod ciężarem owoców

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA