W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że I tura wyborów odbędzie się 18 maja. W przypadku konieczności organizowania II tury – a ta najprawdopodobniej zostanie zorganizowana – dojdzie do niej tydzień później, 1 czerwca 2025 roku. Największe szanse na zwycięstwo ma obecnie Rafał Trzaskowski (KO) – zgodnie z najnowszym sondażem Opinia24 dla RMF FM. Do II tury wszedłby jeszcze Karol Nawrocki, kandydat obywatelski z poparciem PiS. Na podium znalazł się także Sławomir Mentzen (Konfederacja).
Frekwencja w wyborach prezydenckich nie dopisałaby tak, jak to miało miejsce na jesieni 2023 roku. Wówczas wyniosła ponad 70 proc. i była rekordowa. W maju do urn zadeklarowało pójść 67 proc. badanych przez sondażownię Opinia24 na zlecenie RMF FM. To i tak więcej, niż w badaniu z grudnia, bo wówczas na wybory zadeklarowało pójść 61 proc. respondentów.
Przy urnach wyborczych badani najchętniej zagłosowaliby na Rafała Trzaskowskiego (29,8 proc.). Nie powinien być to jednak powód do zadowolenia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej. W stosunku do sondażu z ubiegłego miesiąca jego poparcie spadło o niemal 10 pkt proc. – z 38,6 proc.
Na największego rywala Trzaskowskiego – Karola Nawrockiego, który kandyduje z poparciem PiS – oddałoby głos 22,6 proc. badanych. Jego poparcie również słabnie, gdyż w grudniu było to 23,3 proc.
Sporo lepszy wynik, niż miesiąc temu, odnotował natomiast Sławomir Mentzen. Kanydat Konfederacji może liczyć na 13,2 proc. poparcia. W grudniu było to 10,7 proc.
Sondaż prezydencki dla RMF FM: Trzaskowski traci 9 pkt proc. poparcia. Mentzen na trzecim miejscu z 13,2 proc. głosów
Dalej znów mamy spadek poparcia z 7,4 proc. w grudniu na 7,2 proc. obecnie i dotyczy on marszałka Sejmu oraz kandydata Trzeciej Drogi (Polska 2050) – Szymona Hołowni.
Wśród reprezentantów największych partii najgorzej prezentuje się sytuacja Magdaleny Biejat z Lewicy. W grudniowym sondażu Opinia24 dla RMF FM nazwisko Biejat jeszcze się nie znalazło, ale wówczas „kandydat Lewicy” uzyskałby 2,6 proc. poparcia. Sama Biejat może liczyć na niewiele więcej – 3,9 proc. głosów.
Dalej znaleźli się: Marek Jakubiak (1,4 proc.), Piotr Szumlewicz (1 proc.), Marek Woch (0,5 proc.) oraz Adrian Zandberg (0,4 proc.). 4,6 proc. badanych popiera innych kandydatów, a 15,6 proc. nie wie jeszcze, na kogo odda swój głos.