Po zbiorze, grzyby należy ususzyć. Następną istotną kwestią jest ich przechowywanie. Właściwa temperatura, miejsce i typ pojemnika ma niebagatelne znaczenie. Za sprawą prawidłowego przechowywania, susz nie utraci swojego smaku i zapachu, a poza tym ochronimy je przed robakami i pleśnią. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób i jak długo przechowywać suszone grzyby poznaj kilka praktycznych zasad.
Suszone grzyby – w czym je przechowywać?
Szklany słoik będzie najlepszym pojemnikiem do przechowywania grzybów. Szczelnie zamknięty ochroni grzyby przed dostępem moli czy szkodników. Dodatkowo szkło nie dopuści do utraty aromatu i powstania pleśni. Dobrym wyborem będą również blaszane puszki z odpowiednim zamknięciem. Przed zamknięciem grzybów w słoiku albo puszce należy upewnić się, czy susz nie jest wilgotny. Można to sprawdzić. Jeśli susz kruszy się w palcach i słychać chrzęst to znaczy, że jest należycie wysuszony.
Przechowywanie suszonych grzybów
Jeśli mamy zamiar przechowywać grzyby w słoiku, to nie musimy nic więcej do niego wkładać oprócz samych grzybów. Suszu nie należy trzymać w plastikowych opakowaniach, w torebkach foliowych, ani w lnianych woreczkach. W dodatku należy zrezygnować z tradycyjnych sposobów przechowywania, a więc wieszania na sznurkach (grzyby będą narażone na kurz). Susz zamknięty w słoiku powinno się postawić w suchym, ciemnym miejscu (np. w szafce kuchennej czy piwnicy), a optymalna temperatura pokojowa wynosi maksymalnie 25°C. Susz należy ochronić przed słońcem i dostępem wilgoci.
Jeżeli chodzi o to, ile czasu można je przechowywać, to część grzybiarzy twierdzi, że prawidłowo wysuszone grzyby w szczelnym słoiku mogą przetrwać nawet kilka lat. My zalecamy, aby trzymać je najwyżej kilka miesięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zbieranie ich w umiarkowanej ilości. W takiej sytuacji będzie można je zużyć do potraw w krótkim czasie.