REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNajwiększy błąd w uprawie buraków. Zobacz, co robisz źle

Największy błąd w uprawie buraków. Zobacz, co robisz źle

buraki ćwikłowe
fot. screen Youtube / Toward Garden

Wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego niż uprawa buraków na działce, aczkolwiek niektóre osoby popełniają błędy, przez co plony są słabsze. Błędy najczęściej dotyczą niewłaściwego terminu siewu, doboru złego stanowiska czy niepoprawnego podlewania i pielęgnacji (np. nadmiar substancji pokarmowych w glebie będący efektem przedawkowania nawozów lub odwrotnie – deficyty mineralne w podłożu). Jeśli chcesz wyhodować pyszne i zdrowe ćwikły, musisz dostosować się do zasad uprawy. Zobacz, jakich błędów się wystrzegać.

REKLAMA

Aby cieszyć się bujnymi plonami buraków na działce, warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać. Dzisiejszy artykuł polecany jest szczególnie początkującym działkowcom.

Najczęstsze błędy w uprawie buraków ćwikłowych

Przedwczesny lub zbyt późny wysiew buraków
Kiedy jest dobra pora, by wysiać buraczki do gruntu? Wszystko zależy od pogody, jak i gatunku samej rośliny. Jeśli grunt jest już solidnie nagrzany (zwykle pod koniec kwietnia lub w maju) przystąp do wysiewu nasion. W ciepłej ziemi (temperatura ok. 10℃) zaczną szybciej kiełkować. Błędem jest wysiewanie nasion, gdy gleba jest jeszcze zimna, a w nocy mogą pojawić się spore przymrozki.

Siew buraków w cieniu
Buraki są roślinami światłolubnymi. Lubią słońce i dzięki niemu są w stanie się rozwijać i wydawać plony. Wobec tego warzywa warto wysiewać w miejscach, do których przez większą część dnia zagląda słońce. W zupełnym cieniu rośliny nie urosną takie jak chcesz. Zbiory mogą być bardzo słabe.

Przelewanie
Buraki lubią słońce i wilgoć, ale lekką. Należy je podlewać systematycznie, ale z umiarem. Nadmiar wody to pierwszy krok ku rozwojowi chorób grzybowych. Dodatkowo korzenie roślin mogą zacząć parszywieć. W ciągu dnia podlewanie nie ma sensu, bo woda zapewne odparuje z gleby, a uprawy nadal będą spragnione. Optymalna pora na podlanie roślin to poranek lub wieczór.

REKLAMA

Czytaj też: Wrzuć do gleby. Tak robią Japończycy, mają niebosiężne plony

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA