Projekt prezydencki ustawy zakładał, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obędzie obchodzony 17 marca. Posłowie sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu jednak stwierdzili, że odpowiedniejszą datą będzie 24 marca, gdyż tego dnia w 1944 roku nazistowscy okupanci zamordowali całą rodzinę Ulmów za ukrywanie Żydów.
Jednak projektowi przeciwstawili się posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka umieszczając zdjęcie z prac komisji, oświadczyła na Twitterze: – Posłowie PO głosują przeciw pracom nad projektem ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów.
Posłanka Anita Czerwińska w wywiadzie wyraziła zdziwienie postawą posłów PO, którzy wcześniej deklarowali wsparcie ustawy, posądzając ich o „zaburzenie osobowości”. Zarzucała politykom Platformy: – To, co działo się na Komisji Kultury i Środków Przekazu pokazuje jasno, że Platforma i Nowoczesna z wściekłością zabiegają o to, by z Polaków zrobić naród sprawców. Nie zgadzamy się z tym i będziemy w tej sprawie prezentować opinię większości Polaków, którzy w ostatnich dniach zjednoczyli się wokół tej kwestii, są solidarni.
Jakie stanowisko wobec projektu ma więc PO? Poseł Platformy Bogusław Sonik oświadczył na Twitterze, że jego ugrupowanie sprzeciwia się inicjatywie, ponieważ nie chce zostać uwikłane w konflikt związany z kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN.
Posłowie PO głosują przeciw pracom nad projektem ustawy o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów. pic.twitter.com/aFnWZu9P26
— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) February 6, 2018