Niacynamid – składnik przeciw niedoskonałościom skóry

Niacynamid
fot. adobestock

Niacynamid to bardzo popularny składnik używany w kosmetyce. Jest pochodną witaminy B3 i ma wiele korzystnych właściwości. Między innymi reguluje prawidłowe funkcjonowanie skóry i działa przeciwzapalnie. Jakie jeszcze zalety ma niacyniamid i jak go prawidłowo stosować? Odpowiadamy na dręczące Cię pytania!

Jak działa niacynamid na skórę?

Niacynamid ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które pomagają w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za trądzik oraz zmniejszają stany zapalne skóry. Może także pomóc w zmniejszeniu produkcji sebum, co przyczynia się do zmniejszenia powstawania zaskórników. Poza tym pomaga w rozjaśnianiu cery, a nawet wyrównaniu jej kolorytu. Regularne stosowanie kosmetyków z pochodną witaminy B3 pomaga w zmniejszaniu widoczności czerwonych plam i przebarwień, które często pozostają po zagojonych zmianach trądzikowych.

Niacyniamid uszczelnia barierę hydro-lipidową, dzięki czemu zapobiega przesuszeniu, wzmacnia właściwości ochronne skóry i pomaga utrzymać jej prawidłowe nawilżenie. Pomaga też w odbudowie uszkodzeń, również po ekspozycji na słońce czy po zabiegach medycyny estetycznej. Poza tym jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu neutralizuje działanie wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia się skóry.

A to wciąż nie koniec zalet niacyniamidu. Składnik ten zmniejsza widoczność porów i wydzielenie sebum, wspomaga gojenie blizn potrądzikowych i sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej, łagodząc zaczerwienienia i podrażnienia.

Jak wprowadzić niacyniamid do pielęgnacji?

Mimo wielu właściwości niacynamid jest składnikiem, który nie jest odpowiednie dla każdego rodzaju cery. Dlatego warto wprowadzać go do swojej rutyny pielęgnacyjnej stopniowo. Zacznij od nakładania go co drugi dzień. Na początek sięgaj tej po produkty ze stężeniem nie większym niż 5%. Jeśli kosmetyk będzie dobrze tolerowany przez skórę – nie wystąpią podrażnienia, reakcje alergiczne czy opuchnięcia – możesz powoli zwiększać częstotliwość i stężenie niacynamidu.

Pamiętaj również, że składnik ten ma dość wysokie pH i nie powinien być łączony z kosmetykami na bazie witaminy C, ponieważ osłabiają one swoje działanie. W praktyce oznacza to, że stosowanie pochodnej witaminy B z kwasami owocowymi i witaminą Ci może spowodować, że kosmetyk straci swoje właściwości.

Jak prawidłowo stosować witaminę B3 na skórę?

A czy wiesz, jak stosować niacynamid na skórę, kiedy skóra dobrze na niego zareaguje? Po pierwsze nigdy nie stosuj więcej niż jednego produktu z witaminą B3 jednocześnie, ponieważ jego stężenie w jednorazowej dawce nie powinno być wyższe niż 10%. Możesz jednak sięgać po różne produkty z niacyniamidem na dzień i na noc. Na przykład na dzień możesz nakładać lekki krem nawilżający z witaminą B3, a wieczorem silnie regenerujące serum. Albo rano nakładać serum oczyszczające z węglem aktywnym, niacyniamidem i kwasami, a wieczorem odżywczy krem z dodatkiem cynku, który będzie wyciszał trądzik i stany zapalne skóry.

Do jakiego rodzaju skóry polecany jest niacyniamid?

Regularne stosowanie niacyniamidu jest korzystne przede wszystkim dla cery ze skłonnością do niedoskonałości i nadprodukcji sebum. Jednak żele do mycia, toniki, kremy, sera i maski z niacyniamidem to także doskonały wybór dla cery suchej, odwodnionej i przesuszonej.

Poza tym właściwości tego składnika świetnie zadziałają na skórę zniszczoną słońcem, z przebarwieniami czy nadwrażliwością na czynniki atmosferyczne. Niacyniamid świetnie poradzi sobie także z pielęgnacją cery wrażliwej, atopowej, ze skłonnością do przedwczesnego starzenia się, a także szarej, zmęczonej i pozbawionej blasku, która potrzebuje wyrównania kolorytu.

Podziel się: