Trzymanie pieniędzy w banku na lokacie w banku jest dzisiaj nieopłacalne. Oprocentowanie, jakie oferują banki, nie pokrywają nawet ponad 3-procentowej inflacji. Gdzie więc najlepiej, a więc opłacalnie i bezpiecznie, ulokować pieniądze?
W ostatnich miesiącach rekordy popularności bije sprzedaż obligacji oszczędnościowych. Tylko w lutym tego roku Polacy kupili skarbowe papiery wartościowe za ponad 3 mld zł, próbując chronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości.
– Kwota oszczędności, ulokowana w lutym przez Polaków w obligacjach detalicznych, po raz kolejny przekroczyła 3 mld zł. Podobnie jak w styczniu, najchętniej wybierane były instrumenty 3-miesięczne oraz obligacje 4-letnie. Te ostatnie, podobnie jak obligacje 10-letnie oraz rodzinne, dzięki mechanizmowi indeksacji do inflacji chronią oszczędności przed utratą siły nabywczej. To niewątpliwy duży atut naszej oferty skarbowych obligacji detalicznych, zwłaszcza w kontekście wysokości oprocentowania lokat bankowych – mówi Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Od maja 2020 roku główna stopa procentowa NBP wynosi jedynie 0,1 proc. Tymczasem inflacja w 2020 roku wyniosła średniorocznie 3,4 proc., a w styczniu 2021 roku ceny rosły o 2,7 proc. Łatwo więc policzyć, jak oszczędności ulokowane w banku tracą wartość.