Opryszczka nie tylko szpeci, ale też potrafi nieźle dokuczyć. Aby się jej szybko pozbyć, nie musisz jednak koniecznie kupować maści czy plastrów w aptece. Stosując domowe sposoby, złagodzisz ból, świąd, uczucie pieczenia i przyspieszysz proces gojenia się opryszczki. Pamiętaj jednak, że naturalne metody największy skutek odniosą wtedy, gdy domową kurację zaczniesz od razu po pojawieniu się pierwszych objawów opryszczki, czyli mrowienia i pieczenia w okolicach warg.
Oto 11 naturalnych i tanich sposobów na opryszczkę:
1. Cytryna
Ma cenne antyseptyczne i oczyszczające właściwości oraz zawiera witaminę C. Plasterek cytryny, często zmieniając go na świeży, przykładaj do miejsca, w którym pojawiła się opryszczka. Zatrzymasz rozwój infekcji i złagodzisz jej objawy.
2. Czosnek
Posiada naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Kiedy tylko poczujemy pieczenie przy ustach, należy do bolącego miejsca jak najczęściej przykładać przekrojony ząbek czosnku.
3. Aloes
Sok z mięsistych liści aloesu ma działanie przeciwbakteryjne i odkażające. Stosowany jest do gojenia ran. Jeśli masz w doniczce aloes, odetnij kawałek liścia i rób okłady na opryszczkę.
4. Ocet
Działa na opryszczkę podobnie jak cytryna. Gdy tylko poczujesz pieczenie w okolicach ust, zacznij smarować to miejsce octem. Kwas zawarty w occie zatrzyma rozwijanie się opryszczki.
5. Aspiryna
Zwykle ją mamy w domowej apteczce. Tabletkę aspiryny lub polopiryny rozgniatamy i mieszamy z kilkoma kroplami ciepłej wody. Powstałą papkę nakładamy bezpośrednio na opryszczkę.
6. Cebula
Ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Stosuj cebulę bezpośrednio na chore miejsce, przykładając co i raz jej plasterek. Pamiętaj o zmienianiu krążka cebuli na nowy, bo w kuracji chodzi przecież o lecznicze właściwości jej soku. Możesz też skroić kilka cebul w plastry, zasypać cukrem i odstawić na kilka godzin, a następnie uzyskanym sokiem z cebuli smarować zainfekowane miejsce.
7. Soda oczyszczona
Niewielką jej ilość łączymy z kilkoma kroplami wody i powstałą tak miksturą często smarujemy miejsce zaatakowane przez opryszczkę. Po dosyć krótkim czasie szpecące zmiany skórne zaczną znikać.
8. Miód
Ze względu na swoje przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie łagodzi ból spowodowany opryszczką, odżywia oraz regeneruje skórę wokół zainfekowanego miejsca.
9. Herbata
Do opryszczki przykładaj ciepłą torebkę ze świeżo parzonej herbaty lub smaruj chore miejsce olejkiem z drzewa herbacianego.
10. Melisa
Dzięki swoim przeciwwirusowym właściwościom pomaga w zwalczaniu opryszczki. Zmianę skórną można okładać torebkami z zaparzoną melisą lub smarować wywarem z jej liści.
11. Słodka śmietana
Smarowanie chorego miejsca słodką śmietaną łagodzi dolegliwości związane z opryszczką i sprawia, że zaczyna się ona stopniowo zmniejszać.