REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNie podlewaj kwiatów taką wodą. Jest 1 istotny powód

Nie podlewaj kwiatów taką wodą. Jest 1 istotny powód

podlewanie rośliny doniczkowej
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi

Na oko podlewanie roślin doniczkowych jest najprostszą rzeczą na świecie, ale i podczas niej można popełnić gafę. Wiele osób od lat nieświadomie wyrządza krzywdę kwiatom zamiast im pomagać, choć intencje są dobre. O czym warto pamiętać, podchodząc z konewką do paprotek, fikusów czy skrzydłokwiatu? Koniecznie sprawdź.

REKLAMA

Prawie wszyscy sympatycy domowej zieleni troszczą się swoje okazy i chcieliby, żeby nigdy nie chorowały, pięknie rosły i kwitły. Dlatego są regularnie nawożone, sporadyczne przesadzane, monitorowane pod kątem obecności szkodników i nawadniane.
Ten ostatni zabieg podlega niestety najmniejszej kontroli. Szkoda, bo woda, która jest używana na co dzień do roślin, czasami może im bardziej szkodzić niż pomagać. Jak to możliwe?

Jaką wodą podlewać rośliny domowe? Nie każda się nadaje

Woda jest bardzo ważna dla roślin. Jednak ich korzenie są delikatne i nie tolerują cieczy, która jest zimna, a wręcz lodowata. Obecne w niej składniki mineralne to także istotna sprawa. Podobnie jak czas odstania wody. Jeśli chodzi o ten pierwszy czynnik, czyli temperaturę, to zgubny wpływ na rośliny ma podlewanie ich mocno zimną wodą. Wtedy kwiaty doznają szoku termicznego. Zjawiska fizjologiczne w ziemi i korzeniach momentalnie ustają.

Natomiast nadmiar minerałów np. żelaza, najpewniej odłoży się w glebie i zacznie sukcesywnie wykańczać sadzonkę od wewnątrz (minimalne ilości pierwiastka są bezpieczne, ale zbyt duża ilość działa toksycznie). Tylko najwytrwalsze rośliny zaakceptują takie środowisko. Pozostałe gatunki zaczną opadać z sił, aż w końcu obumrą.

Jak poprawnie dbać o rośliny?

Rośliny podlewaj wodą odstaną. Wcześniej warto ją przegotować. Odstaw ją na co najmniej jedną dobę, by nabrała temperatury pokojowej. Rośliny nie zareagują szokiem termicznym i nie dostaną niektórych pierwiastków chemicznych (np. wapnia, magnezu) aż nadto.

REKLAMA

O czym jeszcze pamiętać, podlewając kwiaty?

» Doniczki muszą mieć drenaż.

» Rośliny podlewaj rano, a wodę lej pomału, czekając, aż wsiąknie w glebę.

» Liście z włoskami, które mają niektóre rośliny, nie powinny mieć styczności z wodą – podczas podlewania omijaj je.

Czytaj też: Paprotka strasznie tego nie lubi. Działaj, nim zacznie usychać

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA