REKLAMA
ShareInfo.plArtykuł sponsorowanyNie znasz się na jeździe na rowerze? Czas na zmianę!

Nie znasz się na jeździe na rowerze? Czas na zmianę!

jazda na rowerze
fot. unsplash.com

Naukowcy alarmują, że coraz częściej mamy więcej nadprogramowych kilogramów, nie ruszamy się, nie ćwiczymy i większość czasu spędzamy za biurkiem. Dodatkowo, zamiast spacerować, korzystamy z własnych samochodów. Dobrym pomysłem na to, aby zmienić swój styl życia, jest rozpoczęcie przygody z rowerem – nawet w dojrzałym wieku.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak wybrać dla siebie odpowiedni rower,
  • dlaczego warto zainteresować się jazdą na rowerze, niekoniecznie wyczynową.

Jazda na rowerze niekoniecznie musi być kojarzona z ogromnym wysiłkiem i pokonywaniem wielokilometrowych tras. To dobry sposób na rozpoczęcie aktywności fizycznej dla tych z nas, którzy nie znoszą ćwiczeń na siłowni lub po prostu nie wiedzą, jak w atrakcyjny sposób zacząć się ruszać.

Zacznij swoją aktywność fizyczną z rowerem – podpowiemy ci, jak to zrobić

Jeśli nie chcesz ćwiczyć na siłowni i zastanawiasz się, czy jazda na rowerze jest dla ciebie, odpowiadamy: zdecydowanie tak! Niezależnie od tego, czy masz 13 lat czy kilkadziesiąt, możesz zacząć jeździć na rowerze. Wystarczy, że kupisz rower szosowy dopasowany do twojej wagi oraz wzrostu. Pamiętaj, że rowery szosowe mają lekkie koła i ramy, dzięki czemu prowadzenie takiego roweru nie będzie sprawiać ci trudności. Z powodzeniem możesz zacząć od krótkich tras, na przykład z domu do pracy i z powrotem, lub po prostu od przejażdżek po swojej okolicy. Potem stopniowo możesz zwiększać odległości i świetnie się przy tym bawić.

Jazda na rowerze po przerwie – czy od razu kupować nowy rower?

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze po przerwie, wystarczy zacząć, np. od pożyczonego roweru miejskiego. Jeśli jednak mieszkasz w lokalizacji, w której nie masz takiej możliwości, możesz z powodzeniem kupić niedrogi rower ze sklepu internetowego, przeznaczony do jazdy po szosie, czyli po utwardzonej drodze lub po asfalcie. Taki rower w zupełności wystarczy do pokonywania krótkich lub średnio długich tras i do powolnego przyzwyczajania się do aktywności fizycznej. Z czasem możemy przerzucić się na trudniejsze trasy i zainwestować w rower górski. Ciekawym wyborem mogą być rowery gravel, czyli jednoślady, które łączą cechy rowerów szosowych, górskich i przełajowych. Rowery gravelowe mają szersze opony, ramy z lekkich materiałów, kierownicę baranek, skuteczne hamulce tarczowe, i przerzutki zewnętrzne, co pozwala na komfortowe korzystanie z nich na różnym terenie.

Podsumowując, rower nie tylko sprawi, że uaktywnisz wszystkie mięśnie swojego ciała, ale także zaczniesz przebywać więcej na świeżym powietrzu. Powrót do jazdy na rowerze nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Możesz kupić na początek prosty model roweru, co sprawi, że twoja siła mięśni będzie się stopniowo poprawiać, a następnie przerzucić się na bardziej zaawansowany model roweru lub, jeśli zechcesz, poszerzyć swoje umiejętności rowerowe, wybierając rower górski lub crossowy. Jeśli mamy ograniczone zasoby finansowe, dobrym wyborem może okazać się rower używany. Jednak w takim przypadku warto dokładnie sprawdzić jego stan i przeprowadzić pełne serwisowanie, aby uniknąć przykrych niespodzianek na trasie.

REKLAMA

NAJNOWSZE