REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościNie żyje legendarna polska aktorka. Potwierdziły się smutne informacje

Nie żyje legendarna polska aktorka. Potwierdziły się smutne informacje

żałoba
fot. Pixabay

Potwierdziły się smutne informacje. Zmarła legendarna polska aktorka znana m.in. z serialu „Czterej pancerni i pies”. W wieku 93 lat odeszła Barbara Krafftówna.

REKLAMA

Tragiczną wiadomość o śmierci aktorki przekazał w niedzielny poranek na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. Barbara Krafftówna znana była z roli Felicji z „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, a także Honoraty w serialu „Czterej pancerni i pies”. Tworzyła także piosenki w Kabarecie Starszych Panów oraz grała w Teatrze Telewizji. Polacy znali ją także w roli Anastazji w „Oczach Brigitte Bardot”. Zagrała u Kutza, Wajdy i Komorowskiego.

Nie żyje Barbara Krafftówna. Polska straciła wybitną aktorkę

Barbara Krafftówna narodziła się jako aktorka w Krakowie. Będąc absolwentką działającego przy Starym Teatrze Studia Dramatycznego Iwo Galla, przemierzyła z nim niemal cały kraj. W Gdyni zadebiutowała rolą Rybaczki w „Homerze i Orchidei” Tadeusza Gajcego, wcieliła się także w postać Kasi w „Jak wam się podoba” Szekspira, Haneczki w „Weselu” Wyspiańskiego, czy Klary w „Pigmalionie” Shawa. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, to choćby Waria w „Wiśniowym sadzie” Czechowa. Kolejny artystyczny przystanek, Wrocław, zaowocował postaciami: Klary we fredrowskich „Ślubach panieńskich”, Elizy w molierowskim „Skąpcu”, czy Maszy w „Magazynie mód” Kryłowa, stworzonymi na deskach Teatrów Dramatycznych. W 1953 roku na stałe zakotwiczyła w Warszawie, grając w Teatrze Nowej Warszawy oraz teatrach: Komedia, Dramatycznym, Narodowym, Syrenie i Współczesnym, zyskując tu uznanie i sympatię widzów, którzy oklaskiwali jej Pernette Laprade w „Szczęśliwych dniach” Pugeta, tytułowe postaci: „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza i „Księżniczkę Turandot” Gozziego, Lizę w sztuce „Pan Puntila i jego sługa Matti” Brechta, Zerzabellę w „Paradach” Potockiego, Abigail w „Procesie z Salem” wg „Czarownic z Salem” Millera, Zosię w „W małym dworku” Witkiewicza, Laurę w „Indyku” Mrożka, Olgę w „Letnikach” Gorkiego, Tytanię w „Śnie nocy letniej”, Alicję w „Play Strondberg” Durrenmatta, Lady Macbett, Lady Duncan i Wiedźmę w spektaklu „Macbett” Ionesco – wspomina ZASP.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
ShareInfo.pl
Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA