Jak się okazuje, Niemcy chętnie wydają pieniądze w Polsce nie tylko nad Bałtykiem oraz w innych miejscach turystycznych. W ostatnim czasie zaobserwowano dziwny trend. Nasi sąsiedzi zza Odry przyjeżdżają do Polski tylko po to, aby kupić tę jedną rzecz, a potem wracają do siebie. Wywożą to z Polski tonami!
Chodzi o… złoto! Sprzedaż złota inwestycyjnego w ostatnich miesiącach stale rośnie – informuje „Business Insider”. W świetle nowych informacji to jednak nie tylko skutek wysokiej inflacji – chęci zabezpieczenia swoich oszczędności w drogocennych kruszcach przez Polaków. Okazuje się, iż polskie złoto chętnie wykupują obcokrajowcy, a szczególnie Niemcy!
„Obserwujemy ostatnio znaczący wzrost zakupów złota przez obywateli Niemiec, którzy przyjeżdżają specjalnie do Polski, by kupować produkty z tego kruszcu” – informuje Mennica Skarbowa, cytowana przez „Business Insider”.
Jak dodaje diler metali szlachetnych, notowany na polskiej giełdzie – wzrost sprzedaży notuje się przede wszystkim w punktach ulokowanych w Polsce zachodniej. Mowa tutaj o Wrocławiu, Poznaniu, Kaliszu czy Zielonej Górze, ale bastionem wysokiej sprzedaży złota na wschodzie jest także Warszawa.
Niemcy wykupują polskie złoto. Dlaczego tak chętnie przyjeżdżają do naszego kraju?
Dlaczego Niemcy tak tłumnie zjeżdżają do Polski, pokonując setki kilometrów, tylko po to, aby zakupić złote monety czy sztabki? Wpływ ma na to przede wszystkim słaba kondycja złotówki, co wpływa na niższe wyceny fizycznego złota w naszej walucie. Za euro nasi sąsiedzi są w stanie kupić go tutaj więcej za tę samą kwotę. Ale nie chodzi tylko o to.
„Ważniejsze są przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbówce. W Niemczech od kilku lat trzeba to robić przy transakcji powyżej 2 tys. euro, w Polsce anonimowo można zakupić złoto do kwoty 15 tys. euro” – mówi Jarosław Żołędowski prezes Mennicy Skarbowej dla „Business Insider”.
Następnie – dzięki strefie Schengen – Niemcy razem z zakupiony złotem bezpiecznie przejeżdżają przez granicę na Odrze. Nie ma określonego maksimum złota, które można wywieźć za granicę w obrębie strefy Schengen, więc – łącznie – Niemcy wywożą drogocennych kruszec z Polski TONAMI! Ale zainteresowanie złotem jest duże także na rodzimym rynku.
„W tym roku zapewne także pobijemy krajowy rekord z ubiegłego roku, czyli sprzedaż na poziomie 14 ton złota. Z drugiej zaś strony wysoka inflacja i wojna na Ukrainie nadal są czynnikami, które wpływają na wysoki poziom popytu na ten kruszec” – komentuje prezes Mennicy Skarbowej.