W poniedziałek w Szanghaju rozkwitły pierwsze wiśnie. Ostatni raz podobne zjawisko wystąpiło w tym chińskim mieście ponad 20 lat temu.

Jako pierwsza rozwinęła się wiśnia różowa, zwana Winter Sakura lub Fuyuzakura (Prunus subhirtella autumnalis). Jej pączki pojawiły się już pod koniec stycznia. Kwitnie też Prunus campanulata, czyli wiśnia dzwonkowata.

Obecnie pojawiają się kwiaty jasnoróżowej odmiany Kawazu Sakura z charakterystycznymi dużymi płatkami. W szanghajskim Ogrodzie Botanicznym jest długa, 800-metrowa, aleja, która z obu stron została obsadzona tym gatunkiem wiśni. Zjawisko jest więc wielką atrakcją dla odwiedzających placówkę.

– Są bardzo romantyczne. To takie wspaniałe, gdy poruszają się na wietrze. Przychodzę tu każdego roku, by je podziwiać – stwierdziła jedna z odwiedzających. Według innej chodzenie po alei z Kawazu Sakura to „jak spacer w morzu kwiatów”.

Ge Weijia z miejscowego Ogrodu Botanicznego, wytłumaczyła, że przyczyną tak wczesnego rozkwitu drzew jest cieplejsza niż zwykle pogoda

– Średnia minimalna temperatura w tym sezonie jest stosunkowo wysoka. Dlatego rozkwitnięcie wiśni przyspieszyło o tydzień lub dwa w porównaniu z zeszłym rokiem – skomentowała urokliwe zjawisko.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę