Niezwykły eksperyment! Nadchodzi przełom w leczeniu zaburzeń mózgu? (WIDEO)

Jak poinformował magazyn „Nature”, naukowcy z Yale University przeprowadzili eksperyment, który może być przełomem w leczeniu zaburzeń ludzkiego mózgu i zmienić spojrzenie na śmierć tego organu. W jego ramach za pomocą specjalnego roztworu przywrócono aktywność komórek martwej od czterech godzin świni. Badacze podłączyli mózg zwierzęcia do sztucznego krążenia, a następnie wprowadzili do niego płyn o nawie BrainEx.

Restoration of brain circulation and cellular functions hours post-mortem

A system that can restore brain circulation and some cellular functions in a pig brain hours after death is reported in Nature. However, there was no evidence for electrical brain activity associated with awareness or other higher-order brain functions. Read the paper: https://go.nature.com/2KPntVe

Opublikowany przez Nature Czwartek, 18 kwietnia 2019

Czytaj także:  Tajemnicze zjawisko na niebie! Widziałeś to?

W trakcie badania mózg zachował prawidłową strukturę neuronów i niektórych komórek glejowych. W normie było także działanie komórek naczyń krwionośnych. Organ nie był jednak świadomy.

– W żadnym momencie nie zaobserwowaliśmy zorganizowanej aktywności elektrycznej związanej z percepcją i świadomością. Z klinicznego punktu widzenia nie był to żywy mózg, ale był aktywny pod względem komórkowym –  poinformował biorący udział w eksperymencie dr Zvonimir Vrselja.

Naukowcy podkreślają, że możemy mieć do czynienia z przełomem w medycynie. Dotychczas uważano, że śmierć komórek w tkance mózgowej, po ustaniu krążenia, jest procesem szybkim i nieodwracalnym. Ich zdaniem metoda wypróbowana na świni zmienia to podejście, a jednocześnie może pozwolić na dokładniejsze badania funkcji mózgu i umożliwić zaawansowane prace nad nowymi sposobami leczenia udarów czy urazów.

Czytaj także:  Których produktów nie należy myć?

– Nienaruszony mózg ssaków zachowuje niedocenianą wcześniej zdolność odzyskania krążenia oraz pewnych molekularnych i komórkowych aktywności, w kilka godzin po ustaniu krążenia – powiedział po zakończeniu eksperymentu jeden z jego autorów prof. Nenad Sestan.

Komentarze