W niezwykły sposób 97-letni Amerykanin Tom Rice uczcił 75. rocznicę lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Podobnie jak wówczas  ten weteran II wojny światowej wykonał skok ze spadochronem. Wykorzystał do tego oryginalny samolot C-47 Douglas. Maszyny tego typu przerzucały w 1944 roku alianckich żołnierzy podczas operacji Overlord nad Normandię.

Rice uczestniczył w Normandii w rocznicowych uroczystościach działań militarnych, które uchodzą za jeden z punktów zwrotnych podczas II wojny światowej i w znacznym stopniu przyczyniły się do ostatecznej klęski III Rzeszy.

Weteran wykonał skok w tandemie, dokładnie w tym samym obszarze, w którym wylądował podczas D-Day 6 czerwca 1944 roku. Po pomyślnym zetknięciu się z ziemią z dumą pokazał znak zwycięstwa „V”. – Czuję się świetnie. Jestem gotów wrócić tu i zrobić to ponownie –  powiedział uczestnikom obchodów

Skok dla Rice’a był wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. W 1944 roku omal nie zginął, gdyż samolot, z którego skakał, chwilę później został zestrzelony przez Niemców.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę