Wielkanoc coraz bliżej. Czekają nas dni intensywnych, świątecznych przygotowań. Na stołach wielu Polaków będą królowały jajka w rozmaitych odsłonach. Zanim jednak zaczniesz przyrządzać potrawy z jajek, upewnij się, czy gotujesz je we właściwy sposób.
Klasyczny żur, sałatka jarzynowa, faszerowane jajka oraz swojski majonez. Święta Wielkanocne bez jajek byłyby nudne. Z pozoru ich gotowanie wydaje się czynnością bardzo prostą. Tymczasem wiele osób robi to nieprawidłowo. Poznaj nasz patent na idealnie ugotowane jajka i przyrządź wspaniałe śniadanie wielkanocne dla swoich bliskich.
Jak poprawnie ugotować jajka?
Na pewno każdy kiedyś w pośpiechu wyciągnął jajka z chłodziarki i wrzucił je wprost do wrzątku. Niestety, taka strategia sprawi, że skorupka pęknie, a nieścięte białko i żółtko wypłynie na zewnątrz. Dlatego, po wyjęciu jajek, odłóż je na blat, aby trochę się ogrzały. Tym sposobem wyrównasz różnicę temperatur, która powoduje, że skorupka pęka. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że jajko nie pęknie podczas gotowania, skorzystaj z niezawodnej metody naszych babć. Zrób nakłucie u góry igłą bądź wykałaczką. Możesz również wlać do wody łyżkę soku z cytryny.
Jak ocenić świeżość jajek?
Aby sprawdzić, czy produkt jest świeży, należy przeprowadzić prosty test. Po wrzuceniu jajka do chłodnej wody obserwuj, jak się zachowuje. Jeżeli płasko osuwa się na dno – to oznacza, że jest całkowicie świeże i można je użyć np. zrobić z niego jajecznicę. Gdy natomiast jajko kołysze się na boki albo stoi, możliwe, że ma już kilka tygodni – wówczas lepiej ugotować je na twardo. Jeśli jajko pływa po powierzchni, wyrzuć je. Jest zepsute i nie nadaje się już do spożycia.