REKLAMA
ShareInfo.plPoradyNigdy nie wlewaj tego do toalety. Może się skończyć katastrofą

Nigdy nie wlewaj tego do toalety. Może się skończyć katastrofą

Nie wlewaj tego do toalety
fot. screen Youtube / Smart Fox

Wiele osób traktuje toaletę, jako miejsce, gdzie można w bardzo szybkim tempie pozbyć się różnych odpadów, nie tych fizjologicznych. Jednak nie wszystko powinno trafiać do kanalizacji i warto o tym pamiętać, zanim doprowadzimy do katastrofy, w postaci zapchanych rur i pieniędzy wydanych na naprawę. 

REKLAMA

Toaleta powinna mieć tylko jedno zastosowanie, ale niektórzy traktują ją jak śmietnik innego rodzaju, wrzucając do niej nie tylko resztek jedzenia, ale też substancji i przedmiotów, które z pozoru tylko wydają się być nieszkodliwe. Niestety ten ogromny błąd często może prowadzić do poważnych problemów – w naszych domach i w środowisku naturalnym. Czego absolutnie powinniśmy się wystrzegać? Wyjaśniamy.

Nie wlewaj tego do toalety. Dlaczego to ogromny błąd?

Oleje i tłuszcze kuchenne są na liście zakazanych odpadów toaletowych. Może wydawać się, że płynny tłuszcz po smażeniu można spłukać wodą. To bardzo zgubne myślenie, ponieważ olej, kiedy całkowicie wystygnie, zastyga i osadza się na ściankach rur kanalizacyjnych.  Wlewając go do toalety, stworzysz idealne środowisko do powstawania tzw. „tłuszczowych zatorów”, a te w efekcie końcowym mogą zablokować kanalizację, a nawet doprowadzić do zalania!

Kolejną zakazaną substancją są różnego rodzaju chemikalia – rozpuszczalniki, farby, środki czyszczące. Mogą nie tylko spowodować korozję rur, ale co gorsza – zanieczyszczać wodę gruntową, co stanowi zagrożenie dla organizmów, które żyją w środowisku wodnym. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wiele oczyszczalni ścieków nie może sobie poradzić ze skutecznym usunięciem tych toksycznych substancji. W efekcie oznacza to, że mogą powrócić do naszych kranów.

REKLAMA

A co z resztkami jedzenia czy fusami po kawie? Może wydają się nieszkodliwe, ale tworzą one osady w rurach, a fusy są szczególnym problemem, bo potrafią wytworzyć „błoto„, które w prosty sposób zapycha rury.

Pamiętajmy o tym, aby zachować rury kanalizacyjne w jak najlepszym stanie. Tylko wtedy dbamy o nasze zdrowie i środowisko naturalne.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA