Nigdy tak nie rób. Przez to ogórki rosną krzywe

zdeformowane ogórki
fot. screen Youtube / @ATYZNAL

Sezon ogórkowy zaczęty! Duże, proste i elastyczne warzywa zerwane prosto z grządki cieszą najbardziej. To efekt odpowiedniej metody uprawy. Niestety, czasami na pędach pojawiają się zdeformowane ogórki. Cieniutkie z jednej strony, a bulwiaste z drugiej lub zwinięte w literę C. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego takie plony się rodzą i co jest przyczyną zniekształceń, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

REKLAMA

Dlaczego ogórki są niekształtne?

W 50% to wina hodowcy, który nie przestrzega książkowych zasad uprawy. Reszta zależy od… pogody.

Jeżeli kwiaty ogórków nie zostały zapylone w odpowiedni sposób, plony prawdopodobnie „zachorują” na krzywiznę. Aura panująca na zewnątrz także wpływa na dalszy wzrost roślin – zbyt duża wilgotność bądź upały nie służą uprawom. Zawiązki warzyw mogą ulec deformacji również wtedy, gdy jest dość chłodno.

REKLAMA

Błędy przy uprawie ogórków. Nieumiejętne nawadnianie kolejną przyczyną krzywizny ogórków

Ogórki dostają krzywizny, ponieważ mogły być niejednostajne podlewane. Gdy nie zapewnisz im adekwatnej dawki wody, plony mogą rosnąć koślawo. Niewystarczająca ilość substancji pokarmowych także sprzyja ich asymetrii (np. deficyty wapnia w glebie).

Wystrzegaj się błędów, a wszystko wróci do normy

W upalne dni podlewaj uprawy każdego dnia – najlepiej ciepłą wodą i tylko o poranku.

Warzywa wyglądają jak gruszka czy litera C, ponieważ cierpią z powodu niedoborów pierwiastków tj. potas, fosfor, wapń i azot. Pamiętaj, by uzupełniać deficyty, rytmicznie podając warzywom dobry nawóz. Rośliny przyswoją z ziemi potrzebne składniki i zaczną wytwarzać pędy, a potem kształtne i sprężyste ogórki.

REKLAMA

Udostępnij:

REKLAMA