Od czwartku, 14 marca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu Karnego, która wprowadza konfiskatę pojazdów kierowców przyłapanych na jeździe po pijanemu. „Te przepisy stosujemy od wielu lat. Kwestia skali jest nowością” – stwierdził Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP w rozmowie z „Polsat News”. Przepisy będą miały zastosowanie m.in. wobec kierowców, których odczyt z alkomatu przekroczy 1,5 promila.
Czwartek może być pierwszym dniem, w którym jakiś pijany kierowca straci swoje auto! Policja będzie konfiskować auta tych kierowców, których stężenie alkoholu we krwi podczas kontroli przekroczy 1,5 promila.
To jednak nie wszystko. Prawo ma dotyczyć także kierujących, którzy mają we krwi ponad 0,5 promila alkoholu, jeśli spowodują wypadek.
Samochody pijanych kierowców będą konfiskowane! W czwartek wchodzi w życie nowelizacja przepisów
W takich przypadkach policjant ma prawo dokonać konfiskaty auta na siedem dni. Po tygodniu prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu pojazdu, a następnie sąd orzeka o przepadku pojazdu na rzecz Skarbu Państwa.
„Jeśli chodzi o postępowanie policji, to od wielu lat zajęcie mienia ruchomego w wielu przypadkach nie stanowi dla policji problemu” – stwierdził w rozmowie z telewizją „Polsat News” Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Co w przypadku, jeśli auto nietrzeźwego kierowcy nie należy do niego? Przepisy rozróżniają trzy scenariusze. Jeżeli pojazd jest poważnie zniszczony, sąd orzeka przepadek równowartości tego, co z niego pozostało, na rzecz Skarbu Państwa. Przepadek równowartości pojazdu orzeka się także w sytuacji, kiedy samochód nie należy do zatrzymanego.
Natomiast jeżeli zatrzymany porusza się samochodem służbowym, sąd zasądza nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.