Nowy stadion w Katowicach za.. 561 milionów złotych?! Kuriozalna pomyłka inwestora!

REKLAMA

Temat budowy nowego stadionu w Katowicach wywołał sporą burzę. Okazało się, że na etapie projektowania całej inwestycji, główny wykonawca popełnił kardynalny, choć drobny błąd, kompletnie zmieniający ostateczny koszt wykonania.

Przy ulicy Bocheńskiego w Katowicach ma powstać nowy stadion, na którym swoje mecze domowe miałby rozgrywać II-ligowy GKS Katowice. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku, zaś jej finalizacja miałaby nastąpić już w 2021 roku. Okazuje się jednak, że pojawiły się spore przeciwności finansowe, kompletnie zmieniające całkowity kosztorys. Miasto miało dofinansować inwestycję w kwocie 184,5 mln złotych, zaś cały projekt, wykonywany przez firmę RS Architekci oszacowano na 561 milionów złotych.

REKLAMA

Wykonawca projektu wytłumaczył jednak, że doszło do istotnej pomysłki w kosztorysie, wskutek czego do wiadomości publicznej zdecydowanie zbyt wysoką kwotę. Ostateczny koszt realizacji ma opiewać na około 390 milionów złotych. Powodem tak drastycznej różnicy był.. błąd w Excelu. – To skutek „przecinkowego” błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln – przekazał dziennikarz Katowickiego Sportu, Maciej Grygierczyk.

Wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula przyznał, że początkowa, ogromna kwota z pewnością nie zostałaby zaakceptowana. – Te 561 mln zł to był dla nas szok. Nie stać nas na to. Myślę, że takiego wydatku nie zaakceptowaliby też katowiczanie. Warto również podkreślić, że nie życzyliśmy sobie żadnych zmian, które uzasadniałyby wzrost ceny o 300 proc. Jedyne, o co się zwróciliśmy, to zwiększenie pojemności stadionu z 12 tys. do 15 tys. dla widzów – oznajmił.

REKLAMA

Włodarze Katowic stanowczo oznajmili, że na budowę stadionu są w stanie przeznaczyć maksymalnie 204 milionych złotych. To i tak niemal 50% wymaganej kwoty, bowiem już po naprawie błędu przecinkowego, inwestycja ma pochłonąć niespełna 390 milionów złotych. Nowy stadion ma posiadać sześć boisk treningowych, parking dla 1,7 tys. pojazdów, 15 tysięcy pojemności trybun, wielofunkcyjną halę sportową, a także zaplecze sportowo-rekreacyjne.

Podziel się: